Apple’ın popüler müzik uygulamalarından Apple Music ile ilgili olarak kullanıcıların pek de memnun olmayacağı bir gelişme yaşandı. Abonelik fiyatlarına büyük bir zam geldi.

Günümüzün popüler müzik dinleme platformlarından biri olarak kabul edilmekte olan Apple Music, müzik dinleme platformları arasında ikinci sırada yer alıyor. Dünya çapında 80 milyondan fazla dinleyicisi bulunan Apple Music üzerindeki müzikler abonelik kaapsamında dinlenebiliyor. Apple Music üzerinde abonelik ücretini ödeyen kullanıcılar müziğin tadını çıkarabilmekte ancak artık eskisinden daha fazla ücret ödemeleri gerekecek.

Apple Music ülkemizde de oldukça popüler olan bir uygulama ve şimdi kullanıcıları üzecek bir gelişme ile gündeme geldi. Gelen bilgilere göre uygulamaya %42 oranında büyük bir zam uygulandı. Böylece Apple Music aboneliğinin ücreti 13,99, TL iken 19,99 TL’ye yükseldi. Bu ani fiyat değişikliği kullanıcıları rahatsız edecek bir unsur olarak ortaya çıkmakta olup, zammın kur durumu ve küresel ekonomik problemler ile ilgili olduğu düşünülüyor.

Kullanıcılara zamla ilgili olarak e-posta gönderen Apple, e-postada yaklaşık %42 seviyesinde bir fiyat artışı olacağına dair bilgi vermekte. Şu an Apple Music aboneliği bulunan kişileri bu durum şimdilik etkilemiyor çünkü yeni fiyat ile devam etmek istemeyen kullanıcılara fiyat artışı bu ayın faturasına yansımayacak. Yani zammın bundan sonraki süreç için geçerli olacağını ancak zaman içerisinde eski üyelerin de zamlı tarifeden yeni paket almak zorunda kalacaklarını belirtmek gerekiyor.

Kullanıcılar 26 Mayıs 2022 sonrasında öğrenci oldukları taktirde ayda 9,99 TL, bireysel paketi kullandıkları taktirde ayda 19,99 TL, aile paketini kullandıkları taktirde ise ayda 29,99 TL ödeyecekler. Apple Music’e yapılan bu zamdan sonra abone sayılarında bir düşüş yaşanıp yaşanmayacağı ve aynı zamanda diğer platformlar tarafından yeni zamlar gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

(Visited 23 times, 1 visits today)