Arama kaydı geçmişinin tutulmasıyla ilgili olarak bilinmesi gereken bazı unsurlar bulunuyor. Bu yazımızda, arama kaydı geçmişi tutulması hususuna değiniyoruz. İşte arama geçmişi kaydı ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler…

Arama geçmişi kaydı telefonlar üzerinden yapılan aramaların çok yaygın hale geldiği günümüzde, bu aramaların kayıt altına alındığı bir sistemdir. Telefon geçmişinde yapılan aramaların detayları ile kaydedildiği bir sistem olan arama kaydı sistemi, kişilerin yapmış olduğu aramalardaki pek çok mühim detayı gözler önüne serer.

Arama kaydı terimi, sinyal bazlı baz istasyonları, arama yeri , arama süreleri, arayan ve aranan bilgiler ve daha pek çok bilgiyi içerisinde barındırmakta olan kayıt sistemini ifade etmektedir. Telefon üzerinden sağlanan arama trafiğine HTS kaydı denilmekte olup, bu kayıtlara bir kişinin rızası olmadan erişim sağlanması suçtur ve bunun belli istisnai durumları vardır. İstisnai durumlar ülkemizde yasalar çerçevesinde düzenlenmiştir.

Genelde adli amaçlı tedbirlerin alınabilmesi maksadıyla kullanılmakta olan arama kayıtları, IP bilgileri, modem kayıtları, sosyal mesajlaşma uygulamaları, mail, SMS gibi bilgilere erişim sağlanabilmesine imkan tanımaktadır. Ancak arama  kayıtlarının saklanırken Ceza Muhakemeleri Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na aykırılık teşkil etmemesi gerekmektedir. Arama kayıtlarının tutulma şekli ve süresi Ceza muhakemeleri Kanunu m135/4 ve aynı zamanda Hukuk Muhakemeleri Kanunu çerçevesinde düzenlenmektedir. Arama kayıtları, geçmişe dönük süre sınır olmadan da elde edilebilmektedir ancak sanık veya şüpheli durumunun söz konusu olması gerekmektedir.

Masum insanların özel alanlarına telekomünikasyon şirketleri tarafından müdahale edilmesi yasaklanmıştır. Dolayısıyla geçmişe dönük arama kayıtlarının elde edilmesi sadece zaruri durumlarda mümkün bir husus olup, bunun aksi suç olarak nitelendirilebilir ve gizlilik ihlali anlamına gelir.

(Visited 7 times, 1 visits today)