Günümüzün büyük çaplı otomotiv markalarından biri olan Chevrolet hakkında bilgiler veriyoruz. İşte Chevrolet, kısa adıyla Chevy hakkında bilmeniz gerekenler….

Amerikalıların kısaca Chevy dediği Chevrolet markası, ünlü otomotiv üreticilerinden biri olarak kabul görmektedir. Uzun ismi Chevrolet Division of General Motors Company olan üretici, Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli ticari markalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Chevrolet, gerek Amerika iç pazarında gerekse uluslararası pazarda büyük bir kitleye sahiptir. En çok tercih edilen araç markalarından biri olarak kabul edilmektedir. Kuruluşu 3 Kasım 1911 olan Chevrolet markasının ismi Louis Chevrolet ve ortağı Willian C. Durant tarafından oluşturuldu. İlk zamanlarında kendi adıyla anılmakta idi. Ancak 7 yıl sonra ülkenin önde gelen otomobil üreticilerinden biri olan General Motors Company tarafından satın alındı ve resmi devri de 2 Mayıs 1918 tarihinde gerçekleştirildi.

Chevrolet devredildikten sonra daha hızlı aşama kaydetti ve zaman içerisinde Amerika’nın en iyi otomobil markalarından biri oldu. Özellikle 1940’larla birlikte ABD dışına çıkarak ülkemize ve pek çok Ortadoğu ülkesine ihraç edilmeye başlanan Chevrolet, büyük cüsseli araçlar üreten bir marka olarak nam salmıştı. Geniş kasalı , motor gücü bakımından iddialı otomobiller üreten Chevrolet, her ne kadar bu araçları çok benzin tüketiyor olsada özellikle ABD’de en çok tercih edilen araçlar arasında yer almakta.

Günümüzde Chrysler, Ford ile beraber ülkenin en çok satış yapan araç üreticilerinden biri olan Chevrolet, son zamanlarda geçmişteki imajının dışına çıkarak küçük motora sahip ve yakıt tasarrufu konusunda başarılı olan araçlar da üretmektedir. Bunun nedeni de ABD’de yaşayan insanların son zamanlardaki tercihlerinin değişmesiyle de ilgisi vardır. Küresel çapta zaman zaman meydana gelen petrol krizi, insanları yakıt tasarrufu konusunda biraz daha ekonomik olan modellere yöneltiyor olabilir.

(Visited 14 times, 1 visits today)