Kasım ayında meydana gelen otomobil fiyatlarındaki artış ikinci el pazarındaki satışları olumsuz olarak etkiledi. Bu nedenle ikinci el otomobil satışları şu günlerde azaldı. İşte detaylar…

Türkiye’de Kasım ayı boyunca internet ortamındaki ikinci el otomobil satışlarına dair veriler paylaşıldı. Indicata’dan yayınlanan verilere göre en çok tercih edilen araçlar ve satış miktarları belli oldu.

Gelen verilere göre ikinci el satışlarında Kasım ayında hatırı sayılır bir düşüş görüldü. Kasım 2020’ye ve 2020 yılının geneline göre geçtiğimiz ay ikinci el satışları açısından durgun geçti. Bunda Dolar kurunun ani yükselişi ile beraber araç sahiplerinin otomobil fiyatlarını aniden epey artırmasının büyük payı bulunuyor.

İkinci el araçlarda en fazla tercih edilen model ise Volkswagen Passat olurken, ikinci el satış sitelerinde yürütülen otomobil satışlarında Ekim ayına nazaran %11 oranında artış gözlemlendi. Tamamen kaldırılan ilanlar da sayıldığı zaman satış sayısı 133 bin 922’ye yükseldi. Satılan araçlarının yüzde 82’sinin binek araçlar olduğu tespit edildi. 2020 yılının Kasım ayına nazaran %2 oranında düşüş meydana geldi. Düşüş, Ocak – Kasım 2020 ve Ocak Kasım 2021 kıyaslamasında ise yüzde 25’e kadar yükseliyor.

Kasım ayı boyunca ikinci el araç satışlarında en fazla tercih edilen üretici Volkswagen oldu. Yayınlanan verilere göre Kasım ayında 19 bin 553 ikinci el Volkswagen aracı satıldı. Volkswagen’i 17 bit 410 ile Renault, onu da 13 bin 526 ile Ford takip etti.

Kasım ayında en fazla tercih edilen araç olan VW Passat modeli 5 bin 485 adet satılırken, onu takip eden otomobil Renault Clio oldu. Renault Clio aracı 4 bin 805 adet sattı. Üçüncü sırada ise bir diğer Renault modeli olan Renault Megane yer alırken, Renault Megane otomobilinin satış sayısı 4 bin 300 adet ile sınırlı kaldı.

(Visited 26 times, 1 visits today)