Bir süredir merakla beklenen Metaverse etkinliği gerçekleştirildi ve Facebook internetin yerini alacak yeni teknoloji olan Metaverse hususunda Horizon’ın tanıtımını yaptı.

Sanal gerçeklik teknolojisinin çok yeni bir atılım olduğu ve günümüzde henüz tam anlamıyla gelişip yaygınlaşamadığı biliniyor. Ancak bununla ilgili olarak çok ciddi çalışmalar yapılıyor ve yakın zamanda sanal gerçekliği hayatımızda hiç olmadığı kadar aktif görebiliriz.

Facebook, sanal gerçekliği daha da öteye taşımak için uzun süredir çalışmakta olup, Facebook Connect etkinliği esnasında Zuckerberg , Metaverse adını verdiği sosyal medyanın daha da tuhaf bir hal aldığı ve hayatın tamamen sanala dönüşmesine yönelik ilginç projesini duyurdu. Yapılan sunumda gelecekte neler olacağına odaklanılırken, Metaverse sunumunda sanal gerçeklik gözlükleri takıldığı anda tamamen bambaşka bir dünyaya geçiş yapıldığı gösterildi. Sınırsız bir sanal ortam sunularak  bu ortamda oyunlar oynuyor, konuşuyor, arkadaşlarımız ile buluşuyor ve hatta konsere gidiyoruz. Yani gerçek hayatta arkadaşlarımızla veya yalnız olarak yapabildiğimiz şeyleri kendi başımıza sanal gerçeklik gözlüğü ile yapabiliyoruz.

Zuckerberg yaptığı açıklamada insanların gelecek senelerde kendilerini bir sosyal medya şirketi olarak değil de bir metaverse şirketi olarak görmelerini beklediğini belirterek dikkat çekti. Bu ifadeler bile Facebook CEO’sunun Metaverse teknolojisinin gelişimine ne kadar inandığını gözler önüne seriyor.

Metaverse teknolojisi WhatsApp üzerinden de kullanılabilecek olup, örneğin sunumda Zuckerberg sanal bir ortamda iken WhatsApp üzerinden bir arama alıyor ve sörf oynamaya davet ediliyor. Bu bağlamda WhatsApp ve Metaverse ile ilgili olarak etkileşimler görebileceğimiz yeni pek çok teknolojiyle de karşılaşabiliriz. Zuckerberg aynı zamanda Metaverse kavramını yaşatacak olan yeni oyunların olduğunu da duyurdu. Bunların arasında GTA : San Andreas’ın bulunması ise ayrıca dikkat çekti.

Facebook isim değişikliğine gitti

Facebook şirketinin CEO’su, Metaverse projesine o kadar inanıyor ki şirketin ismini bile değiştirdi. Yıllardır bir sosyal medya şirketi olarak bilinen Facebook ad değişikliği yaptı ve şirketin yeni ismi Meta oldu.

(Visited 25 times, 1 visits today)