Popüler platformlardan Steam üzerinde disk yazma hatası meydana geldiğinde ne yapmanız gerektiğine değineceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Popüler oyun sanal mağazalarından Steam üzerinde disk yazma problemi zaman zaman meydana gelebiliyor. Bu kronik bir problem olarak kabul ediliyor.
Disk yazma hatası birden fazla nedenden kaynaklanabilmekte olup, en sık karşılaşılan sebepler arasında Windows işletim sisteminde yer alan antivirüs uygulamaları veya güvenli duvarı uygulamasının yazımı engellemesi, diskte meydana gelen fiziksel veya yazılımsal sorunlar, oyunun güncelleneceği veya kurulacağı klasörün yazım isminin olmaması gibi unsurlar yer alıyor.

Steam disk yazma hatası nasıl giderilir?

İlk olarak Steam’de sorun yaşadığınız uygulamanın indirmesini duraklatınız ve Steam’i kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Ardından Steam’e sağ tıklayıp uygulamayı yönetici olarak başlatınız ve tekrardan devam ettirmeyi deneyiniz. Bu hususta bir sorun yaşamaya devam ediyorsanız Windows işletim sisteminizde yer alan antivirüs uygulamalarını ve güvenlik duvarını devre dışı bırakıp tekrar deneyiniz.

Bazen sorun oyunların yüklenmekte olduğu klasörün gizli olarak işaretlenmesinden de kaynaklanabiliyor. Bu sorunun çözümü için Steam oyunlarının kurulu olduğu klasörün üzerine sağ tıklayıp özelliklere gidiniz ve Gizli sekmesinin yanında yer alan tiki kaldırınız.

Steam önbelleği temizliği

Bazen problemin çözümü hususunda Steam önbelleğinin temizlenmesi de işe yarayabilmektedir. Bu hususta Steam > Ayarlar > İndirilenler > İndirme Önbelleğini Temizle sekmesine giriniz ve indirme önbelleğini temizleyiniz. Ardından sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol ediniz.

Bazen sorun bozuk dosyalardan da kaynaklanmakta olup, bozuk olarak indirilen dosyaları silmeniz işe yarayacaktır. Bunun için Steamapps / Common dizini içerisinde yer alan ve 0 KB olarak gözüken dosyaları silip Steam’de indirmeyi yeniden başlatmanızı tavsiye ederiz.

Uygulanabilecek temel çözüm yöntemleri bunlar olup, sorununuz hala devam etmekte ise aşağıdaki yorum bölümünden bildirerek destek isteyebilirsiniz.

(Visited 16 times, 1 visits today)