Bu yazımızda teknoloji teriminin tanımına, teknoloji ile ilgili olarak bilinmesi gereken hususlara değiniyoruz.

Bilimin pratik yaşam gereksinimlerinin karşılanması yönünde insan çevresini denetleme, biçimlendirip değiştirme çabasına yönelik aktivitelerine teknoloji denilmekte olup, insanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve araçların yapılması, üretilmesi noktasında teknolojinin kilit bir önemi bulunmaktadır.

Teknoloji tarihi icatlarla doludur. Taş aletler kadar basit yapılarda genetik mühendisliğine kadar son derece karmaşık yapıları ortaya koyan teknoloji, insanlık tarihi boyunca önemli gelişmeleri beraberinde getirerek öne çıkmıştır.

Teknolojinin gelişiminde öne çıkan olaylar:

Teknolojinin en önemli icadı matbaanın bulunmasıdır. 1450 yılında Johannes Gutenberg’in icat ettiği ilk matbaa, çok sayıda yeni kitabın piyasaya sürülmesine ve ilmin hızlıca yayılmasına neden olmuştur ve böylece teknolojinin gelişimindeki en önemli husus matbaanın bulunmasıdır.

Yaşanan en önemli gelişmelerden bir diğeri de 1746 yılında elektriğin keşfedilmesidir. Sayısız değişikliği beraberinde getiren bu buluş, Benjamin Franklin tarafından keşfedildiği iddia edilen bir olgudur. Bunun yanında 1763 yılında ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştürebilen buharlı makine icat edilmiştir ve endüstri bir anda hiç olmadığı kadar gelişmiştir. Bu bağlamda Avrupa’da Sanayi Devrimi meydana gelmiştir. Aynı zamanda üretimde çok büyük artış meydana gelerek insanlığın kıtlıktan ziyade bolluğa doğru bir serece yol alması mümkün hale gelmiştir.

Teknolojinin en önemli evrelerinden bir diğeri 1876 yılında telefonun icat edilmesidir. Böylece iletişim çok daha farklı bir boyut kazanmıştır. Alexander Graham Bell tarafından icat edilen telefondan sonra 1903 yılında ilk uçak Orville ve Wilburn Wrigth kardeşler tarafından icat edilmiştir. Ulaşımda devrim meydana getiren bu olaydan sonra 1946 yılında bilgisayar icat edilmiş ve pek çok işlemin daha pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi mümkün hale gelmiştir. Zamanla bu teknolojiler yeni gelişmelerle beraber daha da gelişmiş ve günümüzdeki halini almıştır.

(Visited 12 times, 1 visits today)