Günümüzde teknoloji büyük bir gelişim gösterdi ve bu durum insanlık için önemli pek çok yarar sağladı. Yeni yazımızda bu doğrultuda teknolojinin başlıca yararlarına değineceğiz.

Teknolojinin yararlarının da zararlarının olduğu bilinmekte olup, biz bu yazımızda teknolojinin yararlarının neler olduğuna değineceğiz :

Ulaşım Kolaylaştı

Eskiden şehir içerisinde bir yerden bir yere ulaşmak kısıtlı araç imkanları nedeniyle son derece zordu. Günümüzde ise gelişmiş ülkelerde demir yolu, kara yolu ve deniz ulaşımı teknolojinin gelişimiyle beraber oldukça gelişti. Örneğin artık bir yerden bir yere hızlı trenlerle  , metro ile kısa sürede ulaşabilmek mümkün hale geldi.

Eğitim Elimizin Altında

Eskiden bir konuda eğitim görmek isteyen öğrenci bunu çok daha meşakkatli yollarla yapabiliyordu. Günümüzde ise gerek tabletler gerekse diğer akıllı cihazlar sayesinde ders çalışmayı isteyen bir öğrenci için önemli bir engel yok. YouTube üzerinde bile ücretsiz olarak eğitim videoları bulunuyor. Bu bağlamda çok kolay bir şekilde ulaşılabilen eğitim araçları sayesinde öğrenci istediği her yerden internet aracılığıyla çalışabiliyor.

İletişim Daha Kolay

Eskiden farklı şehirlerde yaşayan aile fertleri birbirlerine karşı daha büyük bir özlem içerisindeydi çünkü her istediklerinde birbirlerini göremiyorlardı. Günümüzde ise WhatsApp ve benzeri mesajlaşma uygulamaları üzerinde bulunan görüntülü konuşma fonksiyonu sayesinde internet bağlantısı bulunan her yerden görüntülü iletişim kurulabiliyor ve bu sayede aileler uzakta olsalarda birbirlerinin yüzünü görebiliyor. Hatta yurt dışı bile internet sayesinde kolaylıkla aranabiliyor ve bu durum ek maliyet gerektirmiyor.

Engelsiz Yaşam

Günümüzde gerek tekerlekli sandalye gerekse yapılan yapay uzuvlar sayesinde artık engelliler için güzel imkanlar sunulabiliyor. Aynı zamanda görme ve duyma engelliler için gerçekçi duyular sağlayacak yapay organların yakın zamanda hayata geçmesi bekleniyor.

(Visited 33 times, 1 visits today)