Bu içeriğimizde Framework teriminin ne anlama geldiğine, Framework hakkında bilinmesi gerekenlerin neler olduğuna değiniyoruz.

Framework, yazılım veya uygulama geliştirmek için kullanılabilen yazılımlar olup, bir uygulama veya yazılımı geliştirebilmek kuşkusuz ki zorlu bir süreçtir. Framework, uygulama veya yazılım geliştirmek için kullanılabilen, geliştiricilerin işini büyük oranda kolaylaştıran bir hizmettir.

Pek çok farklı platform için geliştirilmiş çeşitli framework yazılımları bulunmaktadır. Framework, geliştiricinin ufak detaylarla uğraşmadan daha verimli bir şekilde çalışabilmesine imkan tanır. Framework, geliştiriciler için temel düzenlemelerin olduğu alan sunmaktadır. Deneyimli mühendisler ve yazılımcılarca geliştirilen framework sistemleri, farklı platformlar ve cihazlar için optimize edilerek özel testlerden geçirilir. Böylece tasarım süreci verimli bir hale getirilir.

Framework, daha iyi bir tasarım geliştirmeye imkan tanır. Aynı zamanda hata payını minimum seviyeye indirir. Bunun yanında daha güvenli kod yazımına imkan tanır ve gereksiz kod yazılımının önüne geçer. Geliştiriciler de dilerlerse framework yazılımlarına katkı sağlayarak daha gelişmiş bir hale gelmelerine imkan tanıyabilir.

Framework kendi içerisinde çeşitli türlere ayrılır. Örneğin web tabanlı uygulamalar geliştirmek maksadıyla angular framework kullanılıyor. Netflix, Paypal, YouTube gibi ünlü platformlar bunlara örnek olarak gösterilebilir. Apache Spark Framework ise büyük ölçekli verileri işlemek için kullanılan analitik bir sistem olup, Amazon, Microsoft, Oracle gibi şirketler daha yaygın olarak kullanmaktadır. Lonic Framework ise tek kod abanı ile Android, iOS, web uyumlu uygulamalar geliştirmeye imkan tanıyor. Hem açık kaynak kodlu hem de ücretsiz bir arayüz araç takımı olup, McDonald’s Türkiye, Pacifica bunlar arasında popüler olanlardır.

Flutter Framework çeşidi ise tek kod tabanı ile mobil, masaüstü uyumlu uygulamalar ve web uyumlu uygulamalar geliştirilmesine imkan tanımaktadır. Google Ads platformu buna örnek gösterilebilecek güzel bir sistemdir. Aynı zamanda Alibaba da örnek olarak gösterilebilir.

(Visited 24 times, 1 visits today)