Bu yazımızda 12. Nesil Intel işlemcilerinden olan Intel Core i5 12400’ü masaya yatırıyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Intel günümüzde güç tasarrufuna odaklanan işlemciler sunmaya devam etmekte olup, bu doğrultuda yeni bir hamlede bulunmuş, 12. Nesil işlemcilerinin arasına Core i5 12400 modelini dahil etmişti.

Intel Core i5 12400 işlemcisinin 6 çekirdeği bulunmakta olup, bu 6 çekirdeğin her biri 2 izleğe sahip olup toplam 12 izlek sunuyor. Bu da işlemcide güç tasarrufu çekirdeklerinin yer almadığı anlamına gelmektedir.

İşlemci sahip olduğu altı çekirdek ile oyunlar için yeterli deneyim sunabiliyorken, çekirdek sayısının artırılması her zaman daha iyi performans anlamına gelmiyor. 6 çekirdek, grafiksel olarak iddialı oyunlarda yüksek FPS almak için yeterli olup, 8 çekirdek ise biraz daha geleceğe dönük olarak kabul edildiğinden 6 çekirdek her ne kadar şu an için yeterli olsada uzun soluklu bir işlemci donanımı düşünüldüğünde mümkünse 8 çekirdekten yana tercihte bulunmak daha isabetli olacaktır.

i5 12400 işlemcisi LGA1700 soketini kullanmakta olup 10 nm üretim teknolojisiyle üretilmiştir. 65W termal ısıl tasarım değeri bulunan ürün, güç tasarrufu için özel çekirdeklere sahip olmamasına rağmen az elektrik tüketen bir donanımdır. Boşta çalışma frekansı 2.4 GHz olan ürünün tüm çekirdeklerinin turbo çalışma frekansı ise 4.0 GHz olup, oyun testlerinde yer yer 4.2’yi görüyor.

Performans

Donanım performansları konusunda kuşkusuz ki en önemli husus performans olup, kağıt üzerindeki emareleri atlayarak ürünün performansına değinecek olursak; Oyun testleri sonuçları bakımından ürün kendisine en yakın rakip olan AMD Ryzen 9 5950X’le ile kıyaslandığı zaman AMD’nin işlemcisinin ortalama 10 FPS daha düşük değerler sunabildiğini belirtmek gerekiyor. Sonuç olarak performans tarafında başarılı bir işlemci olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak bu işlemcinin sizi birkaç yıllığına kısıtlamayacağını, daha sonrasında ise üst model grafik kartlarıyla upgrade yaptığınız zaman çeşitli darboğaz sorunları yaşayabileceğinizi belirtelim.

(Visited 32 times, 1 visits today)