Yeni yazımızda keywords gap teriminin anlamına ilişkin bilgilere yer veriyoruz. İşte keywords gap hakkında ayrıntılar…

SEO alanında oldukça önemli olan keywords gap, kelime anlamı olarak Anahtar Kelime Boşluğu anlamına sahiptir. Rakibiniz olan internet sitelerinin trafik aldığı anahtar kelimelerle sizin sitenizin trafik aldığı anahtar kelimeleri bir havuzda toplayıp filtreler yardımıyla analiz edilmesidir.

Günümüzde firmaların büyük rakiplerinin olduğu biliniyor ve bu rakipleri tanıyarak kendi eksikliklerini analiz edip giderebilmek adına SEO kategorisinde keywords gap terimi önem arz ediyor. Doğru kurgulanan keywords gap çalışmaları ile başarılı sonuçlar elde temek mümkün olabiliyor.

Keywords Gap Araçları

Keywords Gap kurgulanması amacıyla yararlanılabilecek çeşitli hem ücretli hem de ücretsiz araç yer almaktadır. Özellikle de Semrush ile Ahrefs araçları dikkat çekmekte olup, bu iki araç da daha önce SEO çalışması yapılmış veyahut SEO hizmeti almış kişilerin yakından bildiği SEO araçları arasındadır. Özellikle de Semrush epey bilinmekte olup Semrush üzerinden keywords gap kullanmaya değinecek olursak;

Semrush’a girin ve solda yer alan dikey menüden Keywords Gap seçeneğine tıklayın Ardından Keywords Gap kurgusunun gerçekleştirileceği alan gelecek olup, en baştaki kısma kendi internet sitenizi, root domain bölümüne de diğer web sitelerinin adreslerini girmeniz gerekmektedir. Semrush sahip olduğu akıllı algoritma ile web sitesinin adresini eklemenizden sonra arka planda size uygun rakipleri analiz eder ve bunun sonucunu da paylaşır. Trafik aldığınız anahtar kelimelere göre her sütunda en az üç adet rakip çıkar. Rakipleri dilerseniz elle de ekleyebilir ve Comparo butonuna basarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Analizler iki dakika kadarlık sürelerde tamamlanmaktadır. Ardından Pazar payının grafiği çıkacak olup, grafikte hangi rakibiniz ile anahtar kelimeleri ortak olarak kullandığını görsel olarak anlayabilir, Pazar liderini de kolayca öğrenebilirsiniz.

(Visited 5 times, 1 visits today)