DM özelliği sosyal medya mecralarında yaygın olarak kullanılan bir terim olup yazımızda DM hususunda bilinmesi gerekenlere dair bilgiler veriyoruz.

Facebook, Instagram, Twitter gibi platformlarda DM terimi yaygın olarak kullanılan bir terimdir. DM teriminin açılımı Direct Message olup, Türkçe olarak Direkt Mesaj anlamını taşımaktadır ve kullanıcılar tarafından “Dm atmak” , “Dm göndermek” şeklinde lanse edilebilmektedir.

DM göndermek bir kişiye sosyal medya platformu üzerinden özel mesaj göndermektir. Günümüzde insanlar birbirine en çok bir medya dosyasının paylaşımını veya bağlantı paylaşımını yapmak için direkt mesaj gönderir. Mesela Instagram üzerinde beğendiğiniz bir videoyu özelden arkadaşınıza gönderip onun da izlemesini sağlayabiliyorsunuz.

DM’nin yaygın olarak kullanıldığı bir diğer işlev tanışmalar olup, kişiler birbirleriyle tanışmak istedikleri zaman günümüzde yaygın olarak DM’lere başvurmakta, birbirlerine özel mesaj göndermektedirler. Ancak özel mesajların tam anlamıyla güvenli olmadığını, gizlilik açısından sosyal medya mesajlaşmalarının risk teşkil ettiğini belirtmek gerekiyor. Bunun temel nedeni sosyal medya hesabının çalınması durumunda mesajların ele geçirilmesi olasılığıdır.

Direkt mesaj özelliği hemen hemen tüm sosyal medya mecralarında aktif olarak kullanılıyor. Öyle ki medya üzerine kurulu olan Instagram üzerinde dahi direkt mesajlaşma fonksiyonu sunulmaktadır ve söz konusu fonksiyon ile insanlar birbirleriyle iletişime geçmektedir. Yine de günümüzde özel mesajlaşma en çok Telegram, WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla yerine getirilmektedir.

Facebook’ta DM

Facebook kullanıcıları arkadaş olmasalar dahi birbirine mesaj gönderebilmektedir. Mesajlar alıcının konuşmaya devam edebilmesi maksadıyla onaylaması gerekmekte olan mesaj istek klasörüne gitmektedir. Facebook Sayfaları ise sadece kendi sayfalarını takip eden hesaplara doğrudan mesaj gönderebilmekte ve mesajla yanıtlama özelliğiyle yakın zamanda etkileşimde bulunulan herhangi bir kullanıcıya yorumlar vasıtasıyla direkt mesaj gönderilebilmektedir. Konuyla ilgili görüşlerinizi alt bölümde bulunmakta olan yorum bölümünden iletebilirsiniz.

(Visited 39 times, 1 visits today)