Yeni yazımızda 3D görselleştirmenin ne olduğuna, hangi alanlarda kullanılmakta olduğuna değinmekteyiz. İşte ayrıntılar…

Film, video oyunu, endüstriyel ürün sektörü daha fazlasında kullanılmakta olan 3D görselleştirme dijital çalışmalar olup temel üretim kaynağının bilgisayarlar olduğu bilinmektedir.

3D çizim yazılımları üzerinde yaşanan gelişmelerle beraber hem üretken hem de yenilikçi üç boyutlu çalışmaların yapılması mümkün hale gelmekte olup, iç mimarlık, mühendislik, inşaat ve gayrimenkul v.b. alanlarda da sıklıkla karşımıza çıkan mimari görselleştirme işlemleri kapsamında talep gören 3D çizim çalışmaları olduğu bilinmektedir.

Mimari özelleştirme kapsamında mimarinin kendi içerisinde 3D görselleştirme kullanım alanının oldukça geniş olduğu söylenebilir. Gerek iç mekan tasarımı gerekse dış mekan modellemeleri için yaygın olarak kullanılabilmektedir. Bir tasarımcı veya görselleştirme uzmanı iki boyutlu teknik çizimleri modelleme araçları ile 3D çizim formatına dönüştürüp sonrasında da üç boyutlu modeli tamamlanan mimari projenin render yazılımlarıyla malzeme çalışmaları yapar. Üç boyutlu çalışma render haline getirilir. Render görselleri mimari proje bittiği zaman alacağı görüntünün bir provası niteliğinde olup, proje henüz tamamlamamış olsada kolayca algılanabilmesine imkan tanımaktadır. 3D çizim çalışmaları ile projenin uygulanması esnasında ortaya  çıkabilecek olan hatalar göz önüne alınarak aksaklıklar da azaltılmış olacaktır.

3D görselleştirme çalışmaları

Proje tasarım süreçlerinin yanı sıra satış ve pazarlama ile ilgili de gerekli olan mimari görselleştirme çalışmaları, bir ofis veya daireye sahip olmak isteyen kullanıcılara ilgilendikleri projeye ait teknik çizimleri çok iyi bir şekilde aktarabilir. 3D görselleştirme çalışmaları ile cephe tasarımı, iç mekan tasarımı ve dahasının kolayca algılanması, fikir sahibi olunarak yorum yapılması mümkün olmaktadır. Kaliteli bir sunum ve iş ortaya çıkarılabilmesi için bu görsellerin günümüzde bir hayli önemli hale geldiği bilinmektedir. Konuya dair görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

(Visited 7 times, 1 visits today)