AnyDesk’in ne oluğuna, ne işe yaradığınıza ve diğer detaylara değiniyoruz. İşte AnyDesk hakkında bilinmesi gerekenler…

Cihazları uzaktan kontrol etmeye yarayan pek çok yazılım bulunmakta olup, bunlar arasından yaygın olan yazılımlardan biri AnyDesk’tir. AnyDesk, cihazların uzaktan kontrol edilebilmesi hususunda Linux, MacOS, iOS, Windows ve Android işletim sisteminde çalışabilen bir araçtır.

Temelde iki bilgisayarı birbirine bağlamakta olan AnyDesk, birini diğerinin ekranına yansıtıp kullanıcının hedef cihaz üzerinde kontrol sağlamasına olanak sağlamaktadır. Uygulamayı kullanan cihazlar arasındaki bağlantı TLS 1.2 yani standartlaştırılmış protokol teknolojisi ile korunmakta olup, bu sayede yetkisiz erişimler de engellenmiş oluyor. Bunun yanında 256 bit AES transport encryption sayesinde veri akışı parola ile korunuyor. Böylece kullanıcı verilerinin üçüncü bir şahıs tarafından çözümlenmesinin önüne geçilebiliyor.

AnyDesk, kullanıcıların seçmiş oldukları izin ve ayarlar ışığında cihazlarına kimlerin nasıl erişim sağlayabileceğine karar verme imkanı sunuyor. Kuruluma gerek kalmadan tek tıkla çalışabilmesi ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması AnyDesk programını öne çıkarıyor.

AnyDesk, resmi internet sitesi aracılığıyla indirilebiliyor. Programı indirdikten sonra hedef bilgisayarda kontrol sahibi olabilmek için yazılımın hem sizde hem de karşı tarafta yüklü olması gerekiyor.

AnyDesk’i kullanabilmek için hem siz hem de karşı taraf uygulamayı yükleyip tek tıkla çalıştırdıktan sonra “Bu çalışma alanı” kısmında yazan sayıları cihazınızı kontrol etmesini istediğiniz kullanıcıya veriyorsunuz, bu kodlar sayesinde karşı tarafın bilgisayarı size erişebiliyor. Eğer siz karşı tarafı kontrol etmek istiyorsanız o halde “Bu çalışma alanı” bölümünde yer alan karşı tarafın kodunu uygulamanızın üst kısmında yer alan “Oturum kurulması için hedef adresi gir” sekmesine yazarak istek göndermeniz gerekiyor. Karşı taraf isteği onayladığı zaman da gereken erişimi almış oluyorsunuz. Bağlantıyı kes veya sonlandır seçeneklerine tıklayarak da uzaktan erişim yetkisi sona erdirilebiliyor.

(Visited 15 times, 1 visits today)