Teknoloji şirketlerinden Apple, akıllı saat pazarında oldukça büyük bir öneme sahip olup zirvede yer aldığı bilinirken yayınlanan son verilere göre de liderliğini korumayı sürdürüyor. İşte habere ilişkin detaylar…

Akıllı saat alanında büyük bir rekabet bulunmakta olduğu biliniyor ancak akıllı bilekliklere ilgi de azalıyor. Giyilebilir cihazlara ilişkin Canalys tarafından yayınlanan yeni verilere göre 2022 yılının ilk çeyreğinde 41.7 milyon giyilebilir cihaz sevkiyatı yapıldı. Bu satış rakamının sadece 9.7 milyon kadarı akıllı bileklikleri kapsıyor. Yani akıllı bilekliklere olan ilginin giderek azaldığı veriler ışığında varılabilecek bir kanı olup, akıllı saatlere olan ilgi ise büyüyerek devam ediyor. Yine de 2022 yılının ilk çeyreğinde dünya çapındaki giyilebilir cihaz pazarında 2021 yılının ilk çeyreğine nazaran %4 oranında düşüş olduğu vurgulanırken bunun enflasyon ile ilgili olduğu düşünülüyor.

Giyilebilir cihaz pazarında şu an en çok satan markaların da Amerikalı dev Apple ile Çinli Huawei ve Xiaomi olduğu biliniyor. Yayınlanan son veriler de bunu destekler nitelikte. Canalys tarafından yayınlanan veriler Apple’ın en çok satan giyilebilir marka olma unvanını %22.1 Pazar payı ile elde ettiği yönünde. Apple’ın 2022 yılının ilk çeyreği içerisinde 9.2 milyon Apple Watch sattığı biliniyor. Huawei ise Pazar payı anlamında %11.1 oranına ulaşmayı başardı ve böylece bir süredir ikinci sırada yer almakta olan Xiaomi’yi geçerek ikinci sıranın yeni sahibi oldu. Üçüncü sırada ise Çinli teknoloji devi Xiaomi yer alıyor.

Xiaomi’nin ikinciliği Huawei’ye kaptırmasının temel nedeni olarak akıllı bileklik satışlarının kötü gidişatı gösterilebilir. Akıllı bilekliklere eskisi kadar ilginin olmadığı açıklanırken en fazla akıllı bileklik üretimi yapan markalardan Xiaomi de bu durumdan olumsuz etkilendi. Şirketin ilerleyen dönemde akıllı saat alanına da yoğunlaşarak bu durumu telafi edebileceği düşünülüyor. Neler olup biteceğini zamanla göreceğiz.

(Visited 9 times, 1 visits today)