ATH ve ATL terimleriyle ilgili bilinmesi gereken hususlar bulunmakta olup, yeni içeriğimizde kripto para piyasalarının iki önemli terimi hakkında bilgiler vereceğiz.

Kripto paralara özellikle son yıllarda ilginin epey arttığı bilinen bir gerçek ancak kripto para yatırımlarının en riskli yatırımlardan biri olduğu da bilinmekte. Haziran 2022’de yaşanan büyük çöküş bunun en büyük göstergesi idi. Kripto paralarda ATH ve ATL isimli iki terim bulunmakta olup, yatırım yapacakların bu iki terimi mutlaka bilmesi gerekiyor.

ATH teriminin açılımı İngilizce olarak “All Time High” şeklindedir. ATL terimi ise “All Time Wol” anlamına gelmektedir. Yani ATH ve ATL terimlerinin ikisinin de kısaltmalar olduğunu söyleyebiliriz. ATH teriminin karşılığı “Tüm Zamanların En Yükseği” şeklinde olup, ATL ise tam aksine “ Tüm Zamanların En Düşüğü” şeklindedir. ATH, bir kripto varlığın yükselmiş olduğu en yüksek değeri ifade eder.

ATH ve ATL Zamanlarında Kripto Para Almak

Bir kripto parayı ATH döneminde almak daha riskli kabul edilir çünkü kripto varlığı zaten çok yükselmiş haldedir. ATL zamanlarında almak ise genelde daha fazla getiri ile sonuçlanır ancak dediğimiz gibi kripto para varlıklara yatırım yapmak oldukça riskli olduğundan, ATL’den alınan bir kripto paranın da düşme ihtimali her zaman vardır.

ATL, bir varlığı satarken minimum değerini göstermenin yanında aynı zamanda onu belirtilen fiyattan satan satıcıların olduğunu gösterir. Yani ATL seviyesinden kripto para almak her zaman iyi sonuçlar vermez. Bu hususta projenin kalitesi ve genel piyasa durumu kilit rol oynamaktadır. ATL ve ATH için herhangi bir sınırlamanın söz konusu olmadığını, bu terimlerin pek çok yerde karşınıza çıkabileceğini ve en çok kripto paralarda kullanıldığını belirtelim. Konuyla ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Timekli yatırım tavsiyesi vermemektedir. İçeriğimiz sadece bilgilendirme amacı taşır.

(Visited 17 times, 1 visits today)