Google’ın Chrome tarayıcısı için önemli bir güvenlik güncellemesi yayınlandı. Söz konusu güncelleme önemli güvenlik açıklarını bertaraf edebilmek açısından önem arz ediyor. İşte habere ilişkin detaylar…

İnternet tarayıcıları günümüzde internet sitelerine açılan pencere olarak hizmet vermekte olup, kaliteli bir internet tarayıcısının en belirgin özelliği güvenli olmasıdır. Güvenlik internet sitelerine sürekli olarak girdiğimiz tarayıcı uygulamaları açısından son derece önemli bir husustur. Günümüzde en çok kullanılan internet tarayıcısı ise Chrome olup, Chrome kendisine en yakın rakibine karşı büyük bir fark atarak bunu başarmıştır.

Google Chrome üzerinde bulunan bir güvenlik açığının sıkça kullanıldığı ortaya çıkarken, söz konusu tarayıcıyı kullanan kişilerden tarayıcı sürümlerini acilen güncellemeleri önerisinde bulunan Google, güncellemenin hemen uygulanarak açıktan zarar görülmemesini hedefliyor.

Google Chrome için sunulan son güncelleme yeni bir özellik getirmiyor ancak güvenlik tarafında son derece önem arz ediyor. Söz konusu güncelleme güvenlik açıklarını gidermekte olup, söz konusu güvenlik açıkları malware saldırıları için kullanılan zero-day açığı olarak da isimlendiriliyor. Chrome kullanıcılarının kendilerini koruyabilmek için tarayıcılarını hemen güncellemesi gerekmekte olup, bu bağlamda çıkan son Chrome masaüstü sürümü son birkaç ay içerisinde çıkmış olan en önemli versiyon olarak ön plana çıkıyor.

11 güvenlik açığı giderildi

Google’ın kendi blogunda yer alan bilgiler, yayınlanan yeni güncellemeyle beraber 11 güvenlik açığının giderilmiş olduğu bilgisini veriyor. Bu açıklar arasından özellikle biri sıklıkla kullanılmakta idi. Bu sebeple hem dizüstü bilgisayarlar hem de masaüstü bilgisayarlarda yeni sürüm güncellemesinin uygulanması şiddetle öneriliyor.

Google’ın CVE-2022-2856 adını verdiği açığın detaylarını sır olarak saklamaya karar veren firma, açığa karşı yayınladığı güncellemeyle korunulabileceğini kaydediyor. Habere ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

(Visited 7 times, 1 visits today)