Bu yazımızda artık eski popülerliğini yitirmiş durumda olan ve günümüzde pasif halde olduğu bilinen büyük çaplı uygulamalara değiniyoruz. İşte o uygulamalar…

Teknoloji büyük bir hızla büyümeye devam ederken yazılımların bazıları da artık eskiyerek yerine yenilerini bırakıyor. Aynı zamanda geçmiş zamanda çok popüler olan ve ileride de popüler olacağı düşünülen ancak günümüzde popülerliğini epey kaybeden ve pasif hale gelen pek çok uygulama da bulunmakta. Dilerseniz o uygulamalara sizler için değinelim.

Google+

Google+ platformu, eskiden Facebook, Twitter gibi sosyal medya ağlarına meydan okuyabilen bir yapıdaydı. 2011 yılında Google tarafından hizmete açılan Google+, 2019 yılında ise kapatıldı ve böylece popülerliğini yitiren büyük çaplı sosyal medya ağlarından biri oldu. Google+, adı üzerinde dünyanın en büyük arama motoru olan Google’ın doğrudan ismini kullanmasına rağmen tutunamayarak dikkat çekmişti.

Periscope

Özellikle bir dönem epey popüler olan Periscope isimli uygulama 2015 yılında oluşturulmuştu ve çıktığı gibi büyük ilgiyle karşılanmıştı. Özellikle canlı yayında görüntülü sohbet imkanı sunması ile çok popüler olan platform, çıktıktan sonra sadece 10 gün içerisinde 1 milyon aktif kullanıcıya ulaşmıştı. Ancak zaman içerisinde kullanıcı sayısında muazzam düşüşler gözlemlendi ve bunun sonucunda 2021 yılında maliyetlerde meydana gelen artışlar nedeniyle kapatıldı. Yine de günümüzde Periscope uygulamasından esinlenilerek ortaya çıkarılan ona benzer pek çok uygulamanın olduğunu ve oldukça popüler olduklarını da ifade etmek gerekiyor.

MSN Messenger

Microsoft tarafından 1999 yılında kurulan MSN Messenger, bir dönemin efsanevi mesajlaşma uygulaması idi. Günümüzdeki WhatsApp kadar popüler olan MSN Messenger, hemen hemen herkes tarafından kullanılıyordu.. Özellikle 2001 yılından sonra kullanıcıların birbirine dosya göndermesine de imkan tanımasıyla daha da sevilmişti ancak günümüzde onun yerini Skype uygulaması aldı ve açıkçası Windows Live Messenger’ın yerini tutmayı başaramadı.

(Visited 5 times, 1 visits today)