Teknoloji şirketlerinden Google, RCS isimli mesajlaşma hizmeti ile WhatsApp gibi uygulamaların rakibi haline geliyor. İşte konuya ilişkin ayrıntılar….

Günümüzde mesajlaşma uygulamalarının çok yaygın bir şekilde kullanıldığı bilinmekte olup, buna neden olan temel unsur SMS’in artık eskisi kadar yaygın olarak kullanılmaması, daha çok kurumlar tarafından kullanıcılara mesaj gönderebilmek için kullanılmasıdır. Ancak Google RCS, WhatsApp ve türevi uygulamaların saltanatını sona erdirebilecek yeteneklere sahip olabilir. Çünkü RCS, internet tabanlı bir mesajlaşma sağlayacak ve bunun yanındaki kullanıcıların etkileşimleri üzerine yönelerek onların farklı uygulamalara ihtiyaç duymasını engelleyecek. En azından yapılan planlamalarının şu an için bu yönde olduğunu söyleyebiliriz.

RCS Yazılımına İlişkin Olarak Bilinmesi Gerekenler:

RCS hizmetinin Türkçe karşılığı Zengin İletişim Hizmetleri şeklinde tanımlanmaktadır. Apple cihazlarında yer almakta olan iMessage yazılımına benzemekte olan RCS hizmeti, kişilerin mobil veri ve aynı zamanda kablosuz ağ üzerinden mesaj gönderebilmelerini, bunun yanında yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve hatta dosyalar paylaşabilmelerini sağlamaktadır.

RCS özelliği, kişilerin mesajların iletilme, görülme saatlerini de öğrenebilmesini sağlayacak. Mesaj gönderirken kişinin cevap vermeye çalıştığına dair bir ibare de yer alacak. Kişilerin aktif olmadığı durumlarda da kişinin çevrimiçi olmadığını belirtmekte olan ifadeye yer verilecek.

RCS Özelliğinin Kullanımı Nasıl Olacak?

Yeni RCS fonksiyonunu kullanmak için kullanıcıların Google Mesajlar isimli uygulamayı indirip uygulamaya giriş yapması, arama çubuğu içinden üç noktalı ikona girerek Ayarlar seçeneğini açması ve Sohbet Özellikleri kısmından sohbet özelliklerini etkinleştirme ayarını aktif hale getirmesi gerekiyor.

Sizce RCS hizmeti WhatsApp, Telegram gibi popüler olan çevrimiçi mesajlaşma uygulamalarının varlığını sonlandırmaya veya onlara rakip haline gelmeye yeterli olacak mı? Bu konuyla ilgili fikirlerinizi hemen aşağıda yer almakta olan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

(Visited 10 times, 1 visits today)