Bu yazımızda Cloudflare ile ilgili olarak bilinmesi gereken hususlara değinmekteyiz. İşte CloudFlare hakkında detaylar…

CloudFlare dünya genelinde popüler bir hizmet olup bir internet sitesini ziyaret ettiğiniz zaman sitenin direkt olarak açılmak yerine ilk olarak Cloudflare sayfasını başlattığına şahit olabilirsiniz. Cloudflare yazısının hemen ardından site gözükecek olup, peki bu ne işe yaramaktadır?

CDN dünyanın farklı yerlerinden oluşmakta olan pek çok hızlı sunucudan oluşan bir sistem olup, bir sunucuya coğrafik olarak daha yakın olarak, daha yüksek yenileme hızının elde edilmesine imkan tanır. CloudFlare ile internet sitenize giren ziyaretçilerle değişik kıtalara yayılmış kendi sunucuları arasında bir Proxy hizmeti sunmakta olan ücretsiz sistemdir. Proxy servisi gibi hareket edip site içinde yer alan statik içerikleri önbellekler. Bu sayede siteniz üzerine gelen sorgu sayısını en aza indirmektedir.

Sunucunuzda herhangi bir sıkıntı olduğunda bile sitenizin açık kalması adına fayda sağlamakta olan CloudFlare, sunucu üzerinde bulunan sitenizi önbelleğe alınması dışında aynı zamanda temel saldırılara karşı koruma sağlamasıyla da öne çıkmaktadır. Bu sayede DDOS, SQL Injection, Spam gibi saldırılara karşı siteniz korunmaktadır.

Web sitenizi CloudFlare kullanarak yapılandırabilirsiniz.  Bu sayede açılış hızında gözle görülür bir fark meydana getirebilirsiniz. Sitenin açılış hızında %30’a kadar artış gözlemlenebilmektedir. Sitenin harcadığı bant genişliği ise %60 seviyesine kadar azaltılabilir.

CloudFlare ile sitenizi entegre etmek hem hız hem güvenlik anlamında katkılar sağlamakta olup, site performansının iyileştirilmesi, spam yoruma karşı korunması, çevrim dışı tarama modu, ziyaretçileri bilgisayarındaki tehlikelere karşı koruma ve hatta daha az CPU kullanımı gibi pek çok öne çıkan faydası bulunmaktadır. Bunun yanında site istatistiklerin de elde edebilmenizi sağlamaktadır. Bu yüzden internet sitesi sahiplerinin sitelerini Cloudflare ile entegreli bir hale getirmelerinin avantajlı olacağını düşünüyoruz.

(Visited 5 times, 1 visits today)