Teknolojinin gelişimi ile birlikte kötüye kullanıldığına da şahit oluyoruz. Özellikle Deepfake son zamanlarda oldukça tehlikeli hale gelen bir manipüle yöntemi olarak öne çıkmaktadır. İşte Deepfake ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler…

Günümüzde teknolojinin yoğun gelişimi beraberinde bazı zararları da getirdi. Örneğin deepfake bunlardan biri. Deepfake, bir kişinin resminin, metninin , videosunun alınıp manipüle amacıyla kullanıldığı , gelişmiş yapay zeka ve sinir ağı teknolojisinden yararlanılarak bir kişinin başkası gibi görünmesini sağlayan medya teknolojisi olarak öne çıkar.

İlk etapta zararsız olarak gözüken ancak daha sonra kötü niyetli bir silah haline gelene deepfake, özellikle ünlülerin yüzlerinin, seslerinin alınması ve başka içeriklerde kullanılması yoluna sıklıkla başvurulan bir yöntem olmuştur. Siyasal alanda da bir siyasinin rakibin imajını zedelemek için onu karalamak adına hamleler yapılmasında da kullanılabilmektedir. Örneğin rakibinin bir sahtekarlık yapıyormuş gibi gösterilmesi için kullanılabilir. Günümüzde deepfake algılama teknolojileri de bulunmakta ve geliştirilmekte olup, üç temel derinlik türüne ve çalışmalarına izin veren veri bilimiyle bu alanda çalışmalar yapılmaktadır.

Hikaye veya blog yazıldığı sırada standart bir kullanıcının frak etmesi çok güç ola sahte bir çevrimiçi profil oluşturmak için de kullanılan deepfake ile ilgili daha önce Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde çalıştığı söylenen Katie Jones isminde bir başka profilin, casusluk niyeti ile yapılan deepfake olduğu tespit edilmişti.

Deepfake günümüzde en çok sahte videoların ve fotoğrafların hazırlanması için kullanılıyor. Modern video üreten yapay zeka, kullanılıyor ve ünlülerin, politikacıların derin filmleri oluşturuluyor. Kişiliğin üzerine yerleştirilen bir başka kişi tarafından yüz yeniden canlandırılıyor ve ilk bakışta ayırt edilmesi zor oluyor. Deepfakeyi en fazla tehlikeli yapan unsur da budur. Günümüzde tehlikeli ve kontrol altına alınması gereken teknolojilerden biridir. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

(Visited 3 times, 1 visits today)