Bu içeriğimizde son yıllarda yaygınlaşan devrim niteliğindeki teknolojilere maddeler halinde değinmekteyiz. İşte adeta devrim yapan teknolojiler…

Teknolojik gelişmeler insan hayatı üzerinde doğrudan büyük etkilerde bulunmakta olup, Özellikle son zamanlarda yaygınlaşan bazı teknolojiler var ki tabiri caizse devrim niteliğindedir. Yazımızda bunlara sizler için değinmek istedik.

Gerçek Zamanlı Çeviri

Doğal dil işleme özelliklerinin telefonlara eklenmesiyle beraber arada üçüncü bir kişi olmadan çok sayıda dilde çeviri yapılmasına imkan tanınmaktadır. Gerçek zamanlı çeviri sayesinde anında konuşma çevirisi mümkün olmakta ve aynı zamanda sesli komut vermek de sağlanmaktadır. Günümüzde bir bilgisayarı dokunmadan kontrol edebilmek, kameralar aracılığıyla parmak hareketlerinin takip edilebilmesi ve pek çok husus gerçek zamanlı çeviri teknolojisiyle mümkün olmaktadır.

Elektrovisbrasyon

Elektrovibrasyon, dokunmatik ekranları değiştirmekte olan, farklı doku türlerini hissedilebilmesini sağlayan bir teknolojidir. Görme sorunu olanların akıllı telefonlara erişebilmesini de sağlamaktadır.

Biyonik El

Biyonik eller beyin sinyalleriyle kontrol edilebilmektedir. Böylece engelli kişiler için çok büyük bir buluş olarak kabul edilmektedir. Örneğin parmakları eksik olan engelli kişilerin nesneleri kavrayabilmesini sağlamakta olup, beyin tarafından kontrol edilmesi ve ameliyat gerektirmemesi sayesinde büyük bir devrim niteliğinde olmaktadır.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik, tabiri caizse dijital cihazların ekranının içerisine girerek bir oyunu veya filmi 360 derece görmeyi sağlamaktadır. Sanal gerçeklik sayesinde gerçek olmayan bir görüntüyü tıpkı gerçek gibi algılayabilir, sanal dünyanın içerisine dalabilir ve sanal bir evreni gerçekmiş gibi gerçekçi bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Sürücüsüz Araçlar

Günümüzde yapay zekanın çok gelişmesi sayesinde sürücüsüz araçlar ortaya çıkmıştır. Sürücüsüz araçlar ile  artık pek çok otomobilde kontrol yapay zekadadır. Özelikle Tesla’nın bu hususta büyük çalışmaları olduğu bilinmektedir. Sürücüsüz araçlar daha da gelişmekte ve büyümektedir. Ancak günümüzde sürücüsüz araçların tam anlamıyla yaygınlaşması için biraz daha zaman gerekmektedir.

(Visited 13 times, 1 visits today)