Yeni içeriğimizde günümüzde oldukça yaygın olan dijital korsanlıkla ilgili olarak genel bilgiler veriyoruz. İşte detaylar…

20. Yüzyılın ikinci yarısından beri dünya dijitalleşmeye baladı ve dijitalleşme süreci özellikle 2000’li yıllardan sonra yani 21. Yüzyıl ile beraber çok daha bariz bir şekilde kendisini gösterdi.

Dijitalleşme durumu pek çok eserin dijital ortamdan yayınlanmasına , yeni dijital projelerin ortaya çıkmasına neden oldu ve bu hususta eser sahiplerinin haklarının korunabilmesi adına çaba sarfedilmesi gerekliliği doğdu çünkü dijitalleşmenin etkisiyle dijital korsanlık da yaygın bir hale geldi.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda belirtilen fikri haklarına yönelik oluşan korsanlık tehditlerinin global çapta da bulunuyor olması daha kapsamlı bir şekilde çalışılmasını zorunlu kılarken, günümüzde pek çok dijital içerik internet üzerinde izinsiz bir şekilde paylaşılmakta, telif hakları çiğnenmektedir. Dijital dünyanın gelişimiyle beraber fikri eserlerin dijitalleşmesi söz konusu olurken, bu durumun ortaya çıkardığı tehditler azımsanmayacak mahiyettedir.

Dijital korsanlaşma, eser sahibinin maddi ve manevi olarak zarar görmesine yol açabilir. Örneğin içeriği daha fazla kişi tarafından satın alınacakken daha az kişi satın alıyor ve bu durumda maddi olarak önemli bir kayıp yaşanabiliyor.

Günümüzde hak sahiplerinin siber dünyadaki haklarının korunabilmesi adına çeşitli kanunlar ve uygulamalar bulunmakta olup, buna rağmen siber korsanlığın önüne tam olarak geçilememiştir. Ancak abonelik sistemleri sunan platformlar çok düşük ücretler ve ekstra ayrıcalıklar sundukları için korsana yönelim eskisine nazaran daha azdır. Örneğin Netflix platformunda içeriklere aylık belli bir ücret karşılığında erişebiliyor, reklamsız bir şekilde keyifle dizi ve film izleyebiliyorsunuz. Steam platformunda da oyunlar için zaman zaman büyük indirimler sunuluyor ve kullanıcı dostu bir fiyatlandırma politikası izleniyor. Bu sayede pek çok kişi korsan oyun edineceğine Steam üzerinden uygun fiyatlardan satın almayı tercih ediyor.

(Visited 22 times, 1 visits today)