Bu yazımızda Facebook’un kurucularından olan Eduordo Saverin ile ilgili olarak bilinmesi gereken hususlara değinmekteyiz. İşte ayrıntılar…

Facebook günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biri olarak bilinmektedir. Facebook’un kuruluşunda Saverin önemli bir rol oynamaktadır. Eduardo Saverin, Facebook’un yanında pek çok projeye daha imza atmıştır. 13 Mart 1982 yılında Brezilya’da doğan Saverin, 1993 yılında ailesiyle birlikte Miami’ye yerleşmiştir.

Eduardo’nun babası, nakliye, emlak alanlarında çalışan bir iş insanı olup, annesi ile psikolog olarak görev yapıyordu. Saverin öğrenimini Miami’de Gulliver Preparatory School’da tamamlarken sonrasında lise eğitimini de bitirdi ve eğitimine Harvard Üniversitesi’nde devam etti. Ardından Phoenix SK kulübünün bir üyesi oldu ve bunun yanında Harvard Yatırım Derneğinin başkanı oldu. Sorumluluk almaktan kaçmayan Saverin, böylece başarılar kazanmaya başlamıştı.

2004 yılında Mark Zuckerberg Thefacebook platformunu kurdu. Saverin Mark’ın işini finansa etmek istedi ve böylece platforma kurucu ortak olarak katıldı. Bu bağlamda tüm sunucu ve diğer ihtiyaçları Eduardo kendi başına finanse etti. Facebook zaman içerisinde büyük başarı elde etti. Saverin, platformdan para kazanma amacını gütsede Mark Zuckerberg’in başta böyle bir hedefi bulunmuyordu ancak platform zaman içerisinde dünyanın en büyük oluşumlarından biri haline dönüşecekti.

Saverin, Facebook’un işletme yöneticisi ve finans müdürü rolünü üstlenmesinden sonra Facebook’ta yetkisiz reklamlar yayınladı. Bu adım iki kurucu arasında anlaşmazlıkların oluşmasına sebep oldu. Facebook’a gerekli olan finansmanı da sağlamaması nedeniyle Zuckerberg çeşitli yatırımcılar aradı ve Sean Parker, Facebook için fon bulma konusunda Eduardo Saverin’in yerini almış oldu. Zaman içerisinde Saverin’in şirketle bağlantısı kesildi. Saverin bunun üzerine Mark’ı Facebook’un tek yöneticisi yapan bir anlaşmaya imza atmak zorunda kaldı ve Facebook’un kurucu ortakları listesinden çıkarıldı. Yine de zaman içerisinde gerçekleşen olayların sonucunda tekrar kurucu ortaklar listesine eklendi. Anlaşmanın ardından gizlilik sözleşmesine de imza atmıştır.

(Visited 12 times, 1 visits today)