Bu yazımızda XML dosya uzantısına ilişkin olarak bilinmesi gereken unsurlara değiniyoruz. İşte XML hakkındaki tüm detaylar…

XML teriminin İngilizce karşılığı eXtensible Markup Language şeklindedir. Türkçesi genişletilebilir işaretleme dili anlamına geliyor.

Dosya uzantısı XML, işletim sistemi ve insanlarca kolayca okunulmaya olanak sağlamakta olan bir metin işaretleme dili olarak biliniyor. Veri transferinin başrolü olarak kullanılmakta olup HTML diline çok benziyor fakat farklı görevleri üstleniyor.

XML ile hazırlanmakta olan dosya uzantıları .XML olarak isimlendirilmektedir. XML dilinin standartları W3C tarafından sağlanmaktadır ve SGML’nin basit bir alt kümesi olarak kabul görmektedir. XML’nin amacı programlama dillerinin yanında veri saklayabilmek ve veri transferinde bulunabilmektir. Günümüzde XML neredeyse tüm işletim sistemlerinde ve cihazlarda rahatlıkla okunabilmektedir.

XML verilerin taşınmazı, verilerin paylaşılması, verilerin yayımlanması, saklanması, yedeklenmesi hususlarında işe yaramaktadır. XML kullanılarak veritabanı aktarımı yapma, e-ticaret için veri katmanları oluşturmak, sire haritası oluşturmak, Google Shopping Feedleri oluşturmak mümkün olmaktadır.

XML Dosyasının Açılması

Bir XML dosya uzantısını çalıştırmak için açmak istediğiniz .XML uzantısına sahip olan dosyanın üzerine geliniz ve sağ tıklayınız. Ardından Birlikte Aç butonuna tıklayınız ve Not Defteri seçeneğine tıklayınız. Böylece işlem tamamlanacak, dosya XML uzantısı ile açılmış olacaktır.

XML ile açabileceğiniz metin editörleri:

  • Notepad++
  • OpenOffice
  • EditPlus

Notepad++

Bu hususta en popüler program olan Notepad++, açık kaynak kodlu bir kod düzenleyicisi olarak biliniyor. İçerisinde çok sayıda program dili için destek sunmaktadır. Uygulama ücretsiz olarak kurulup çalıştırılabilmektedir ve yaygın olmasının temel nedeni de bu olarak kabul edilmektedir. Kullanımı da son derece kolay olan NotePad++ uygulamasını XML formatını çalıştırmak için kullanmanızı öneririz. Elbette EditPlus ve OpenOffice programlarının da yine gayet iyi programlar olduğunu ve tercih edilebileceklerini belirtebiliriz.

(Visited 7 times, 1 visits today)