Bu yazımızda Fluence araçlarda egzoz emisyon kontrol ettirme uyarısını nasıl silebileceğinizle ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte detaylar…

Otomobil kullanıcılarının bilmesi gereken bilgilerden birisi egzoz emisyon kontrol ettirme uyarısını nasıl silebilecekleri olup, öncelikle Fluence egzoz emisyon uyarısı partikül arızası nedeniyle çıkmaktadır ve kendiniz veya servis aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu doğrultuda silme yöntemi olarak iki farklı alternatife başvurabilirsiniz.
Partiküldeki arıza genelde tıkanma olarak çıkar ve arızanın giderilmesi için temizlenmesi gerekir. Partikül temizliği ile ilgili belli başlı firmalar yer almaktadır. Partikül filtresinin otomobilin dışarı atmış olduğu yanmış gazların oranını düşürebilmek için tasarlanan bir sistem olduğunu da belirtelim. Otomobili şehir içinde düşük devirlerde kullanıyorsanız yanma işlemi gerçekleşmeyerek partikülün içi kurum kaplayabilir. Partikül filtresinin temizliğini yaparak egzoz emisyon uyarısını kontrol ettirme uyarısından kurtulabilirsiniz.

Filtre temizliğini kendiniz yapabilirsiniz. Peki nasıl?

Partikül filtresi temizliğini kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için aracınızla çevre yolu veya otoban gibi müsait bir ortamda üçüncü vitese getirin ve otomobili 3000 – 3500 devire kadar yükseltin. Yani motor bağırıyor diye hemen 4. vitese takmayınız. 3500 devirde 20 dakika kadar kullanın. Yüksek ısı oluşacak ve böylece parkitül temizliği olacaktır. Bu sayede de bir süre sonra egzoz emisyon uyarısının silindiğini farkedersiniz.

Servis metodu

Egzoz emisyon kontrol ettirme uyarısını silme yöntemi servislerde de yukarıda bahsettiğimiz kendinizin uyguladığı yönteme bezer bir yöntemle yapılır. Ancak bunu yüksek devirde gaz verme işlemini Clip cihazıyla gerçekleştirerek yapıyorlar. Mantık aslında aynı ancak elbette uygulama türü farklı oluyor. Öte yandan bu işlemi yaptıklarında motor yağına yakıt karıştığından motor yağı ve yağ filtresini de değiştiriyorlar. Bu yüzden de partikül temizliği masrafının üzerine yağ değişimi ücretleri de eklenerek fatura bir hayli kabarmış oluyor.

(Visited 3 times, 1 visits today)