Bu yazımızda gerçek hayata entegre edilmiş olan bilim kurgu teknolojilerine değinmekteyiz. İşte konuya dair ayrıntılar…

Bilim kurgu filmlerinde zaman zaman lazer silahlı, süper kahramanları, devasa makineleri v.b. görebilirsiniz. Filmlerde kullanılan hayali teknolojilerin gerçeğe dönüştüğüne ise sıklıkla şahit olmaktayız.

Gerçek hayata entegre edilen pek çok bilim kurgu teknolojisi bulunmakta olup, şimdi sizler için bunlardan en dikkat çekenlerine değineceğiz.

Gerçek Zamanlı Ses Tercümesi

Daha önce pek çok bilim kurgu filminde görülen gerçek zamanlı ses tercümesi, herhangi bir dilin sesini gerçek zamanlı olarak farklı bir dile çevirebilen teknolojidir. Özellikle turistlerin hayal ettiği bu ürünlerin geliştirilmesinde pek çok zorluk bulunmaktaydı ancak özellikle son zamanlarda bununla ilgili olarak büyük yol katedildi ve günümüzde bu teknolojiler gerçeğe dönüştüler. Maliyetli olması ve bol uğraşı gerektirmesi ise beklenenden biraz daha geç yaygınlaşmasına sebep oluyor.

Dış İskeletler

Özellikle bir dönem bilim kurgu çizgi romanlarında yaygın olarak gösterilen dış iskeletler deney amacıyla ilk kez 1960 yılında General Electric Company tarafından geliştirildi ancak askeri ve endüstriyel kullanımda hantal olduğu nedeniyle yaygınlaşmadı. Günümüzde ise daha başarılı sonuçlara imza atılmakta olup, ordu ve endüstriyel tarafında belirli görevlerde kullanılıyorlar ve başarılı da oluyorlar. Bunun yanında engelliler için de geliştiriliyorlar.

Hologram Projektör

Nesnelerin 3D görüntüsünü oluşturan bir bilimkurgu cihazı olarak bilinsede günümüzde hologram görüntülemek için pek çok cihaz geliştirilmiştir ve kullanılmaktadır. Geliştirilen hologram, havada net bir şekilde izlenebilen nesnelerin 3D görüntüsünü yansıtma yeteneğine sahiptir. Örneğin daha önce havada küçük kağıt parçacıklarını kaldıran bir tür tkraktör kiriş cihazı kullanılmış, kâğıt parçacıklarını aydınlatmak ve renkli bir hologram yapmak maksadıyla 3 farklı renkteki (RGB) lazerlerden yararlanılmıştır. Her geçen gün daha fazla geliştirilen hologram projektör teknolojisi, geleceğe ışık tutan önemli icatlardan biri olarak kabul edilmektedir.

(Visited 2 times, 1 visits today)