Bu yazımızda HGS bakiyenizi öğrenebilmek için uygulamanız gereken adımlarla ilgili olarak bilgilere yer vermekteyiz.

HGS günümüzde köprülerde, otoyolda hızlı bir şekilde geçiş yapılmasına imkan tanıyan pratik bir sistemdir. Kullanıcıları zahmetten kurtarmaktadır.

Köprüler, tüneller ve otoyallara girerken ücret ödemeniz gerektiğinde HGS bakiyenizle ödeyebiliyorsunuz. HGS teriminin açılımı ise Hızlı Geçiş Sistemi olup, ödeme yapabilmek için HGS bakiyenizin yeteri kadar olması gerekmektedir. Aksi taktirde cezai işlem uygulanmaya başlayacak ve bu yüzden ceza ödemekle uğraşmanız gerekecektir. Üstelik cezayı süresinde ödemediğiniz zaman katlanarak artmaktadır. Bu yüzden HGS bakiye yüklemelerini zamanında yapmayı ihmal etmemek gerekiyor ve bir ceza geldiği zaman da kısa süre içerisinde ödenmesi tavsiye ediliyor.

HGS Bakiye Öğrenme Adımları

HGS bakiyenizi tespit edebilmek için ilk olarak PTT’ye bağlı olan HGS internet sitesine giriş yapmalısınız . Bunun için resmi HGS web sitesine gidiniz. (https://hgsmusteri.ptt.gov.tr) Resmi web sitesine girmenizin ardından sağ üst kısımda yer almakta olan Müşteri hizmetleri Giriş butonuna tıklayınız. Sonrasında hesabınıza giriş yapınız. Eğer hesabınız yoksa ilgili bölümden hesap kaydı da oluşturabiliyorsunuz. Ardından güvenlik adımlarını da tamamlayınız. HGS hesabı oluşturmanın ardından mail kutunuza gelen HGS hesabı oluşturmak yönündeki maile giriniz ve aktivasyonu yapıp devam ediniz. Ancak eğer HGS hesabı oluşturmak istememekteyseniz o halde e-devlet hesabınız aracılığıyla da HGSG bakiyenizi tespit edebilirsiniz. e-Devlet aracılığıyla HGS etiketini görüntülemek istemekteyseniz etiket için sorgulamak istediğiniz otomobilin sizin adınıza kayıtlı olması gerektiğini belirtelim.

HGS hesabınıza girmenizin ardından PTT Bank seçeneği gelecek olup, PTTBank seçeneğine tıklayarak direkt olarak hesap detaylarınızın çıkmasını sağlayabilirsiniz. Sekme üzerinden HGS bakiyenizi görüntüleyebilir, bunun yanında geçişlerinizin kontrolünü sağlayabilir ve HGS etiketinize bakiye yükleme işlemini yapabilirsiniz. Konuya ilişkin sorularınızı hemen aşağıda yer almakta olan yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

(Visited 1 times, 1 visits today)