Bu içeriğimizde JSON dosyasının ne olduğuyla ilgili olarak bilgiler verecek, JSON hakkında temel bilgilere değineceğiz.

Günümüzde pek çok farklı veri biçimi kullanmakta olan dosya formatı bulunuyor. JSON dosyası da bunlardan biridir.

JSON uzantılı dosya, Java dili ile oluşturulmakta olup temel olarak aslında bir metin niteliğindedir. Kolayca okunabilir ve internet tarayıcıları üzerinden de açılması mümkündür. Basit bir metin yapısına sahip olduğu için az yer kaplamasının yanı sıra kolayca paylaşılabilmektedir.

XML’e alternatif olarak tercih edilmekte olan, veri iletimini kolaylaştıran bir yapısı bulunan JSON’da veri iletimleri yaparken küçük boyutta veriler işlenmektedir. Böylece JSON’u kullanıp daha hızlı uygulama ve hızlı web mümkündür. JSON’da 6 farklı tipte veri kullanılmakta olup bunlar; String, Number, null, Object, Array, Boolean şeklindedir.

İçerisinde yer alan veriler standart data verisi niteliğinde olduğundan yazı tabanlı, hafif, insanlar tarafından kolayca okunabilen veriler olarak öne çıkmaktadır. JavaScript temelli olmalarının yanı sıra programlama dillerinden bağımsız bir şekilde formatlandırılarak çalışmaktadırlar.

JSON pek çok web yazılımı kullanmaktadır ve bu dosyaların uzantısı her daim .json olmayabilir. Bazı web yazılımları dosya son ekini kullanıp da kaydedebilir. Popüler internet tarayıcılarından Mozilla Firefox üzerinde yer imi kaydı yaparken JSON formatında kaydedildiğini görebilirsiniz. Bu bağlamda JSON formatının aynı zamanda yaygın bir dosya formatı olduğunu söyleyebiliriz.

Uygulamalar ve bağlamlar için elverişli bir kullanım yapısı bulunmakta olan JSON, yapı olarak DOM ve XML’ye benziyor olsada onlardan daha farklı bir türdedir. İnsanların kolayca okuyabileceği dosyalar sunuyor olması JSON dosyalarını benzer çeşitli yazılımlardan ayırmaktadır.

JSON öğrenebilmek için Javascript bilmek şart değildir. JSON öğrenmek için kullanıcı doğrudan JSON için hazırlanan resmi organizasyon sitesinden yararlanabilmektedir. Resmi internet sitesinin Türkçe dil desteği de bulunmaktadır.

(Visited 16 times, 1 visits today)