Korona salgını pek çok alanı etkilediği gibi video oyunu dünyasını da oldukça etkiledi. Korona salgınının oyun dünyası üzerinde vahim etkileri bulunuyor.

Türkiye’de 2020 yılının Mart ayında ortaya çıkan ve ardından hayatı vatandaşlarımız için kabusa çeviren korona virüsü, dünya genelinde ise ülkemizde çıkmasından da aylar önce ortaya çıkmıştı. Üretim, ulaşım gibi temel faaliyetleri bile etkileyen korona salgınının oyun dünyası üzerinde de büyük etkiledi oldu.

Korona salgını ve oyun dünyası üzerindeki etkileri

Salgınla beraber eve kapanmalar yaşanırken, bu süreçte daha önce fazla oyun oynamayan insanlar da oyun oynamaya başladılar. Korona virüsü, eve kapanmaları ve beraberinde oyunlara olan ilgiyi artırırken, uzaktan çalışarak oyunlar geliştiren irili ufaklı ekiplerin de daha büyük pazarlara açılması sonucunu getirdi. Dönemin kısıtlamaları sebebiyle oyunların gelişim sürecinde bazı sancılar da meydana geldi.

İlk olarak Çin’de çıkan ve oradan dünyaya yayılan virüs nedeniyle elektronik donanım tedariğinde daha da zorlanıldı. Bunun sonucunda çip krizi kendisini gösterdi ve bu durum oyun konsollarının, bilgisayarların fiyatlarının daha da fazla artmasına neden oldu. Bu durum özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde fiyatların büyük oranda artmasını beraberinde getirdi ve böylece oyuncular yeni oyunlar satın alırken veya yeni konsollar, bilgisayarlar satın alırken epey zorlanmaya başladılar.

Etkinlikler salgına takıldı

Korona virüsü salgını aynı zamanda espor organizasyonlarının ve çeşitli etkinliklerin tertip edilememesine, bu organizasyonların covid bariyerine takılmasına neden oldu. Örneğin E3 2020 iptal edilirken Gamescom 2020 dijital ortam üzerinden yapıldı. Bu bağlamda oyun endüstrisi ticari olarak darbe aldı.

Sonuç olarak korona salgını kapanmaya neden olduğundan oyunlarda geçirilen süre arttı. İnsanlar oyunlara ayıracak biraz daha fazla zaman buldu. Ancak oyun konsolu, bilgisayar ve oyunların fiyatları arttı. Oyuncu etkinliklerinin çoğu iptal edildi veya dijital ortamdan gerçekleştirildi. Yani pandeminin oyun dünyası için de yarardan çok zarara neden olduğu söylenebilir.

(Visited 7 times, 1 visits today)