İlk defa CES 2020’de tanıtımı gerçekleştirilen ve şu an uygulamalı olarak görmekte olduğumuz paralel gerçeklik teknolojisine değiniyoruz.

Paralel Gerçeklik yani Parallel Reality, ilk kez CES 2020 esnasında tanıtımı yapılan bir teknolojidir. Günümüzde ise örneğin havalimanlarında uygulamaları görülebilmektedir.

Çevrede görmüş olduğunuz işaretleri değiştirmekten tamamen yeni deneyimler yaşatmaya kadar olasılıklar adeta sonsuz olup, farklı kişilere ve yerlere aynı anda farklı unsurlar gösteren ekranlar, sinyaller ve ışıkların daha etkili olacağı durumlar eskiden bir hayaldi. Paralel gerçeklik ekranlarının benzeri görülmemiş yetenekleri mevcut olup, yeni yetenekli piksel tarafından aynı anda milyonlarca farklı renk ve parlaklıkta ışık ışını yansıtılabiliyor. Her ışın yayılımıyla belirli bir kişiye yönlendirilebiliyor ve geleneksel piksel herhangi bir anda sadece tek bir renk çıkışını verebiliyorken paralel gerçeklik pikseli aynı anda farklı renk ve parlaklıkta milyonlarca kontrol edilebilir ışık çıkışı sunabiliyor.

Yüzden fazla kişinin dijital ekranı , tabelayı ve ışığı aynı anda paylaşmasına iman tanımakta olan paralel gerçeklik teknolojisi bilim kurgu gibi gelebilmekte ancak hayatımıza giren bir teknolojidir. Mühendisler, tasarımcılar ve bilim insanları tarafından geliştirildiği belirtilmektedir. Parallel Reality ekranları çıplak gözle görmek, özel bir gözlük kullanmadan yararlanmak mümkündür.

Gelişmiş optik tasarım, her pikselin aynı anda farklı renklerde birçok kontrol edilebilir ışın sunmasına imkan tanımakta olup, yüksek performanslı paralel hesaplama ile gerçek zamanlı olarak çok sayıda ışını etkili olarak koordine edebilmek için tescilli piksel işleyicilerden yararlanılıyor. Basitleştirilmiş programlama arayüzleri ile karmaşık temel hesaplamaları yönetilebilir yazılım uygulamalarına çevrilmekte. Deneyimsel tasarım ise bir uygulama dünyası oluşturabilmek maksadıyla takip, bilgisayarla görü, veri yönetimi, tahmine dayalı analitik, UI cihazları gibi ek teknolojileri bir araya getiriyor.

Paralel gerçeklik teknolojisinin ilerleyen süreçte günlük hayatta daha da fazla yer alması ve insanlar için sıradanlaşması bekleniyor.

(Visited 8 times, 1 visits today)