Dünyanın en iyi mesleklerinden biri olarak görülmekte olan pilotluk, büyük bir uzmanlık gerektirdiğinden pilot olabilmek için çok sayıda test ve kritik aşamadan geçilmesi gerekmektedir.

Pilotluk günümüzde oldukça önemli bir meslektir. Pek çok gencin hayali pilot olmaktır. Ancak pilot olmak oldukça güçtür çünkü pek çok testten geçmek ve elbette gereken niteliklere sahip olmak gerekir. Pilot olabilmek için yoğun bir eğitim sürecinden geçmek gerekmekte olup, ilk olarak yazılı sınavlarda sonrasında da uygulama sınavlarında gereken başarıları sergilemek gerekmektedir. Ebette sağlık olarak da bazı özellikler aranmakta olup, belirli boy – kilo sınırının altında veya üstünde olunması gerekir. Göz kusurları ve belirli derece engelli olmak da pilot olmaya engel teşkil eden unsurlardan olup, bunlarla ilgili olarak hassas düzenlemeler bulunduğunun da altını çizmek gerekir.

Uçakların icadı ve hayatımızdaki yerini almasından sonra pilotlara ihtiyaç duyuldu ve bu bağlamda pilotlar yetiştirildi. Hava yolu taşımacılığında görev yapmakta olan kıdemli sürücüler olan pilotlar hava taşıtlarını uçurmakla sorumludur. Uçağın yöneticisi konumunda olan pilot, yolcularının sağlığını korumak adına gerektiğinde kritik çeşitli görevler de üstlenmektedir.

Çok stresli ve zor bir meslek olan pilotluk, uçuş öncesinde ve sonrasında yerine getirilmesi gereken pek çok sorumluluğa sahiptir. Örneğin rota, hava durumu ve yolcuların güvenliğine ilişkin tüm bilgileri bilmesi, kalkış öncesi, uçuş ve iniş esnasında hava trafik kontrol ekibiyle iletişimde olması, uçağın performansının sağlıklı olması için gerekli kontrollerin yaptırılmasını takip etmesi, uçağın tüm güvenlik sistemlerinin düzgünce çalıştığından emin olması gerekir.

Pilot Olabilmek İçin Sahip Olunması Gereken Yetiler:

  • Yoğun stres altında çalışabilmek
  • Büyük sorumluluklar almaya hazır olmak
  • İyi iletişim kurabilmek
  • Mekansal farkındalık ve el – göz koordinasyon becerisine sahip olmak
  • Takım çalışmasına yatkın durumda olmak
  • Net komutlar ile liderlik edebilecek vasfa sahip olmak
  • Gerektiği durumlarda ani ve doğru kararlar alabilmek
(Visited 5 times, 1 visits today)