Podcast, çeşitli konuları ele alarak çeşitli konseptlerde düzenlenebilmekte olan sesli kayıtlar olarak bilinmekte olup, yazımızda podcast ile ilgili olarak bilinmesi gereken temel noktalara değineceğiz.

Çeşitli konuları ele alıp, çeşitli konseptlerde düzenlenebilmekte olan sesli kayıtları olarak tanımlayabileceğimiz Podcast’ı dinleyebilmek için birin üzerinde seçenek yer almakta olup, sesli kayıt platformları ve müzik platformları podcast dinlemek için en yaygın mecralar olarak bilinmektedir.

Podcastler çeşitli ses kayıt formatları halinde telefonunuza, bilgisayarınıza, iPod gibi müzik oynatıcılara kaydedilebilir ve böylece dinlenebilir. Ses yükleme imkanı sağlamakta olan çoğu platform podcast hizmeti de sağlamaktadır.

Podcastlar ile takip etmek istediğiniz kişileri kolayca belirleyerek istediğiniz podcasti farklı yoldan dinleme gibi bir imkanınız vardır.

Başlıca podcast platformları:

Podcast yayınlarını dinleyebileceğiniz başlıca uygulamalar bulunmakta olup, bunlardan başlacaları; Apple Podcast, Spotify , Google Podcast programlarıdır.
Bir podcast yayını yapmadan önce en fazla dikkat edilmesi gereken unsur insanların ilgisini çekebilecek olan bir konu belirleyebilmektir. Bunun için tercih edilebilecek olan onlarca seçenek yer almaktadır. Özellikle komedi ağırlıklı podcastlerin ülkemizde büyük bir ilgi gördüğü bilinmektedir. Elbette spor alanı da yine ülkemizde on derece popüler olan podcast adreslerindendir.

Podcast kaydedebilmek için kaliteli ekipmanlara sahip olmak olmazsa olmaz bir unsurdur. Tamamen sesli dosyalar olduğundan dolayı dinleyicilerinizi asla rahatsız etmeyecek, herhangi bir cızırtı veya eko gibi bir sorun oluşturmayacak kalitede yayınlar sunuyor olmanız gerekiyor ve bunun için yararlanabileceğiniz çok sayıda kaliteli ekipman bulunuyor. Aynı zamanda podcastinizi çeşitlendirebilmek için kaydetmiş olduğunuz dosyalar üzerinde düzenlemeler yapmanız da isabetli olacaktır. Podcastinizi çeşitlendirerek daha dinlenebilir bir hale getirebilir, ses efektleri dahil edebilir, sessiz olan bölümleri çıkarabilirsiniz ve bunun için iyi bir ses düzenleme programından yararlanmanız gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız.

(Visited 16 times, 1 visits today)