Bu yazımızda dünya çapında popülerliği bulunmayan, daha çok alternatif olarak kullanılmakta olan arama motorlarına değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

En bilinen arama motoru kuşkusuz ki Google ve onun yanında birkaç arama motoru daha bulunuyor. Peki artık popüler olmayan arama motorları hangileri?

Yaani

Aslında Türkiye’de yapılan reklamlar v.b. tanıtımlar ile bilinmeye başlayan Yaani isimli arama motoru, Turkcell tarafından sunulan, bu bağlamda yerli olarak kabul edilebilecek bir arama motorudur. Ayın zamanda internet tarayıcısı olarak da yine hizmet göstermekte olan yeni bir araçtır.

NAVER

Naver isimli arama motoru, Güney Kore merkezlidir. Türkiye’de neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Yine de kendi pazarında kullanılan bir arama motorudur ancak dünya çapında pek popüler değildir.

Ask

Bu arama motoru pek çok kişi için bir hayli sinir bozucudur çünkü genelde indirmiş olduğunuz bir programın eki olarak bilgisayarınıza yüklenir ve kaldırmak için çaba sarfetmeniz gerekebilir. Bu yüzden pek çok kişi Ask isimli arama motorunu bir virüs zannetmekte ve bilgisayarından hızlıca kaldırmaya çalışmaktadır.

Yahoo

Aslında Yahoo arama motoru eskiden son derece popüler bir haldeydi ancak günümüzde eski popülerliğini oldukça yitirdi. Özellikle bir dönem meydana gelen siber saldırı skandalı ile çalkalandığını bildiğimizi Yahoo arama motorunun aktif kullanıcı sayısı günümüzde günden güne azalmaktadır.

DuckDuckGo

Bu arama motorunun en büyük iddiası gizlilik üzerinedir. Gizlilik konusunda başarılı bir uygulama olduğunu iddia etmesiyle öne çıkmakta olan bu uygulama, internet üzerinde gizli kalmak isteyenlerin başvurabileceği araçlardan biri olarak yer almaktadır.

Norton Safe Search

Hali hazırda global çapta en popüler virüs uygulamalarından biri olarak bilinmekte olan Norton tarafından “güvenli arama” sloganıyla sunulmakta olan Norton Safe Search isimli arama motoru üzerinden güvenli aramalar yapmanıza imkan tanınmaktadır ve böylece virüslere karşı savunmasız hale gelmemenize imkan sağlanmış olur.

(Visited 7 times, 1 visits today)