Popüler akıllı telefon markalarından Xiaomi’nin Xiaomi 11 Lite 5G NE isimli akıllı telefonuna yönelik olarak beklenen yazılım güncellemesi yayınlanmış durumda. İşte güncellemeye ilişkin olarak son haberler…

Xiaomi tarafından geçtiğimiz ay bir etkinlik düzenlendi ve etkinlik kapsamında MIUI 14 isimli yeni yazılımının duyurusu gerçekleştirildi. Söz konusu yazılım Android 13 işletim sistemini temel almakta olup pek çok yeniliği de beraberinde getirmektedir.

Dağıtımı başlayan ve halihazırda şirketin amiral gemisi modelleri için yayınlanan yeni sürüm son ortaya çıkan bilgilere göre Xiaomi 11 Lite 5G NE telefonu için de sunulmuş durumda olup cihaz Android 13 tabanlı MIUI 14 yazılımına kavuştu.

Güncelleme dosya boyutu bakımından 4500 MB’a tekabül etmekte olup bu bağlamda yazılım güncellemesini uygulamadan önce kota unsurunu göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.
Yayınlanan yazılım güncellemesinin V14.0.4.0.TKOEUXM yapı numarası bulunmaktadır. Cihazın Global ROM’u için de benzer bir gelişmenin yaşanması beklenirken artık kullanmadığınız ama yine de sistem izin vermediği için kaldırılamayan temel yazılımların çoğunu silebilmeniz mümkün hale gelecek.

Yayınlanan yazılım güncellemesi Android 13 ve MIUI 14 ikilisini sunuyor ve böylece sistem akıcılığında %88’e varan oranlarda bir artış meydana gelmesini sağlıyor. Bunun yanında güç tüketimi konusunda da %16 seviyesinde ciddi bir iyileştirmenin sunulduğunu belirtmek gerekiyor.

Sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin verileri MIUI 14 yazılımının önceki versiyona nazaran %23 oranında daha az alan kapladığını göstermektedir.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G Teknik Özellikleri

Akıllı telefonda yonga seti olarak Snapdragon 780G yer almaktadır. 128 GB ve 256 GB depolama alanı seçenekleri bulunan modelin ekranı 6.55 inç büyüklüğünde olup 90 Hz tazeleme hızı yer alan AMOLED paneli bulunmaktadır. Telefonun ana kamerası 64 MP olmakla ona 8 MP ve 5 MP kameralar eşlik etmekte, ön yüzünde ise 20 Megapiksellik bir adet selfie kamerası yer almaktadır.

(Visited 8 times, 1 visits today)