Bu yazımızda Almanlar tarafından üretimi yapılmakta olan popüler otomobil markalarından Porsche ile ilgili olarak bilgiler veriyoruz.

Popüler otomobil markalarından biri olan Porsche’nin üretimi Almanlar tarafından yapılmakta olup, marka adını dünya pazarına kazandıran isim de Alman bir mühendis olan Ferdinand Porsche’dir. Porsche şirketi ve markasının ismi de buradan gelmektedir.

Lüks otomobil sınıfının dünya çapında bulunan öncüleri arasında olan Porsche, kurulduğu ilk yıllarda sadece yarış otomobilleri tasarlamış, daha sonrasında halk için de spor araçlar üretmeye başlamıştır. Dünyanın en büyük ticari markalarından biri olan Porsche, günümüzde ise Alman otomotiv devi Volkswagen’in bir ürünü haline gelmiştir. Volkswagen tıpkı Seat, Skoda, Audi’de olduğu gibi Porsche’yi de bünyesine katmıştır.

Porsche araçları yüksek performansa sahip araçlar olup, lüks donanımları içerisinde barındırırlar. Öte yandan Porsche, son zamanlarda SUV alanında da dikkat çeken önemli bir marka haline gelmiştir. Dünya çapında marka olarak güven duyulan Porsche, özel bir müşteri kitlesine sahip olan otomotiv üreticilerindendir.

Porsche’nin Telaffuzu

Porsche markasının telaffuzuyla ilgili olarak çoğu insan hata yapmaktadır. Markanın, bir Alman markası olduğu için “Pooğşı” şeklinde telaffuz edilmesi gerekir. Ancak ülkemizde genelde hatalı bir şekilde “Porş” olarak çevrilmektedir.

Porsche 1931 yılında kurulmuş olup, Almanya’nın Stuttgart şehrinde merkezi bulunmaktadır. Porsche, 2002 yılına kadar sadece yarış ve spor araçlar üretmekte olup, sonrasında ise halkın pek çok kesimine hitap edebilecek modeller de üretmiştir.

Dünyanın hemen hemen her ülkesine ihraç edilmekte olan Porsche araçları, dünyanın en çok kar eden otomobil markalarından biri olarak öne çıkar. Bu arada Volkswagen ile Porsche, aynı mühendis tarafından tasarlanan markalar olup, Vokswagen’in çıkmasının nedeni halka mal edilmeye çalışılmasıdır. Bu bağlamda Porsche’nin maddi durumu daha iyi olan kitle için olduğu hesap edilebilir.

(Visited 16 times, 1 visits today)