Bu yazımızda ürün ve hizmetlere karşılık kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmak için yaygın olarak kullanılmakta olan POS sistemine dair bilgiler veriyoruz.

Satın alınan bir ürün karşılığında ödemenin banka kartı veya kredi kartı kullanılarak yapılmasını sağlayan tahsilat sistemi olan pos cihazları, işletmeler ve müşteriler için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. POS kelimesinin İngilizce tam ismi Point of Sale olup, POS kelimesi bu terimin kısaltmasını ifade eder.

POS sistemi kolayca ödeme yapma imkanı sunmasının yanı sıra aynı zamanda işletmelerin satış verilerini kaydederek iş performansı raporlarını görüntülemesine imkan tanımaktadır. Bazı pos sistemlerinde ise çalışan, envanter yönetimi gibi bazı ek özellikler de bulunmaktadır.

POS cihazları, muhasebe, pazarlama ve diğer iş uygulamalarıyla ilgili olarak işletmeler tarafından kolayca entegre edilebilmektedir. Banka kartı veya kredi kartıyla yapılacak satış işlemlerinin tamamlanabilmesi için şirketin POS sistemine ihtiyacı bulunmaktadır. POS sistemlerinin bazıları farklı özelliklere ve işlevlere sahip olabilir. Örneğin satış işlemlerini yapmaya yarayan basit bir sisteme sahip POS cihazları veya daha geniş kapsamlı, kayıtlar tutan pos cihazları vardır. Bu noktada kullanıcı kendi ihtiyacına göre tercihte bulunabilmektedir.

POS sistemi temelde POS yazılımı ve POS donanımı olarak iki farklı ögeden oluşmaktadır. Pos yazılımları satın alma işlemlerini tamamlamaya yarayan dijital bir teknoloji olarak günümüzde büyük kolaylıklar sağlamasının yanı sıra aynı zamanda bulut tabanlı ve yerel sunucu tabanlı da olabilir. Bulut tabanlı yazılımlar güvenliği, rahatlığı ve uygunluğu ile küçük işletme sahiplerince daha çok kullanılır. Bulut tabanlı yazılımda internet bağlantısı bulunduğu taktirde satışlar kolaylıkla yapılabilir. Satış verilerine herhangi bir cihazdan erişim sağlanabilmesine de imkan tanınır.

POS donanımları bütçeye göre çok sayıda bileşene de sahip olabilir. Örneğin tablet standı, makbuz yazıcısı, kart okuyucusu, kredi kartı terminalı, nakit çekmecesi bunlara örnek olarak gösterilebilir.

(Visited 6 times, 1 visits today)