Bu yazımızda sahte resimleri tespit etmeye yaramakta olan araçlara ilişkin olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte konuyla ilgili tüm detaylar…

Sahte fotoğraflar günümüzde son derece yaygın bir halde. Fake foto bulucu araçlar ise sahte fotoğrafların kolayca tespit edilebilmesine imkan sağlamasıyla öne çıkmaktadır. Bunlar arasından özellikle dikkat çekmekte olan bazı sahte resimleri tespit edebilen araçlara değinecek olursak;

Google Görseller

Eğer farklı araçlar kullanmak yerine  doğrudan arama motoru kullanarak tespit yapmak istiyorsanız o halde Google Görseller üzerinde arama yapabilirsiniz. Bu ters görsel arama ile yapılabilmektedir. Ters görsel aramasıyla görselin hangi internet sitesinde kullanıldığını öğrenmeniz mümkün olmaktadır ve fotoğraf üzerinde değişiklik yapılıp yapılmadığını algılar.

FotoForensics

Manipüle edilen görselleri tespit edebilmek için bir algoritması bulunmakta olan FotoForensics, bir görselde yer alan farklı sıkıştırma düzeylerinde olan alanları belirleyebilmek için hata düzeyi analizinden yararlanır.

Bir mikroskop gibi çalışıp inşan gözünün tanımlayamayacağı ayrıntıları tespit etmekte olan FotoForensics, kolay bir kullanımı bulunmakta olan hizmetlerdendir. Çevrimiçi tabanlı olması sayesinde hizmeti kullanabilmeniz için herhangi bir program indirmenize de gerek yoktur.

Forensically

Bir dijital resim üzerinde herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayan bir araçtır. Görsellerin sahte olup olmadığının tespit edilebilmesini mümkün kılmaktadır. Bilgisayarınızda yer almakta olan görseli siteye yükleyebilmek için sayfanın üst kısmında bulunan Open File menüsünün üzerine tıklayabilir, açılan pencere üzerinden de görselin yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

JPEGsnoop

Çevrimiçi tabanlı olmayan bu aracı kullanabilmek için indirme işlemi yapmanız gerekiyor ancak indirdikten sonra kurulum yapmanıza gerek yok. Programı indirmenizin ardından hemen açıp kullanmaya başlayabiliyorsunuz. JPEG, Photoshop gibi dosyaları detaylı olarak incelemekte olan program Windows işletim sistemiyle tam uyumlu olarak çalışmaktadır. Bir görüntünün sahte olup olmadığını tespit etmek noktasında bir hayli işe yaramakta olan araç aynı zamanda kullanıcı dostu bir arayüz yapısına sahip olmasıyla da öne çıkmaktadır.

(Visited 3 times, 1 visits today)