Bu yazımızda script teriminin tanımına değiniyor, script hakkında bilgiler veriyoruz. İşte detaylar…

Script terimi günümüzde sıklıkla karşılaştığımız terimlerden biri olup, hazır metin veya senaryo olarak bilinmekte olan scriptlere özellikle yazılımla uğraşan kişiler oldukça aşinadır.

Scriptler özellikle bir internet sitesi kurmak istediğiniz zaman karşınıza çıkmakta olup, scriptin tanımı herhangi bir programlama dilinde yazılmış olan, uygulama bölümlerinin tüm kodlarını içermekte olan hazır kod blogları olarak bilinmektedir. Yani önceden hazırlanan, yazılan kodların bir sistem olarak kullanılabilmesine imkan tanımaktadır.

Günümüzde önde gelen script türleri :

  • Apple Script
  • Nulled Script
  • JavaCript
  • Vsual Basic Script
  • Command Files
  • Php Script

 

Java Script

Web sitelerinin adeta vazgeçilmezi olan java script, üç boyutlu olarak görüntüler elde edip video ve ses düzenlemeleri yapma gibi işlemler için kullanılmakta olup, veritabanı yönetimi, veri görselleştirme gibi işlemlerin de yine gerçekleştirilmesine imkan tanımaktadır. Programlara görsellik kazandırmak için yaygın olarak kullanılan Java Script, en sık kullanılan scriptlerden biri olarak bilinir.

Php Script

Web programlama ile alakalı olarak kullanılan dillerin içerisinde yer almakta olup, bu hususta çok yaygın bir script olduğu bilinmektedir. 244 milyonun üzerinde web sitesi PHP ile çalışmakta olup, ana sayfa yönetimi için oluşturulmakta olan dil, sunucu tarafında da çalışma sergileyebilmektedir.

Nulled Script

Lisanslı uygulamaların lisanslarınıın kırılarak birçok kullanıcıya ulaştırıldığı bir script olup, lisanslı olmayan scriptlerin genel adı olarak bilinmektedir .Örneğin ücretli bir programın ücretsiz hale getirildiği bir script türüdür. Bu nedenle hukuki mesuliyet doğurmaktadır.

Apple Script

Apple şirketi tarafından MacOS işletim sistemlerine yönelik geliştirilen bir script türü olarak bilinir. Dosya değiştirme, dönüştürme v.b. çeşitli işlemleri yapmak için kullanılmakta olan Apple Script, MacOS cihazlarda vazgeçilmez bir unsurdur.

Command Files (.cmd)

İstenen işlerin müdahale edilmeden yapılmasını sağlamakta olan Command Flies, Batch Files ile neredeyse aynı görevi görmekte olan bir script türüdür.

(Visited 6 times, 1 visits today)