Yeni içeriğimizde şerit takip sistemine dair bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. İşte şerit takip sistemleri hakkında detaylar…

Şerit takip sistemi, aracınızın içinde bulunduğu şeritten ayrılması halinde sizi çeşitli yollar ile uyarmakta olan ve tekrar şeride girmenize yardımcı olan bir sistemdir. Bu sistemin pek çok farklı versiyonu bulunuyor. Örneğin bazı sistemler sadece ses ve titreşim yoluyla sürücüyü uyarmakta iken bazı sistemlerde sürücünün uyarılmasından sonra direksiyon müdahaleleri dahi yapılarak aracın şerite tutunması sağlanabiliyor.

Günümüzde farklı üreticiler tarafından şerit takip sistemine farklı isimler verilmektedir. Örneğin Volkswagen bu sisteme Yane Assist yani Şerit Yardımı adını vermekte iken BMW Lane Departure Warning yani Şeritten Ayrılma Uyarısı ismini vermektedir. Bu bağlamda pek çok üretici sisteme farklı isimler veriyor olsada sistemin çalışma prensibi temel olarak aynıdır.

Şerit takip sistemi güvenlik teknolojileri arasında önemli bir yere sahip olup istenmeyen kazaların önüne geçebilme noktasında etkiye sahiptir. Çoğu trafik kazası sürücülerin yorgun olmasından veya dikkatsiz davranmasından ve şeritten kuralsız olarak ayrılmasından dolayı gerçekleşmektedir. Bu yüzden şerit yardım sistemleri kullanıcının anlık olarak dağılan dikkatini toplamasına ve şeridine tekrar girerek olası bir kazanın önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

Özelliğin çalışabilmesi için genelde boyalı şeritlere ihtiyaç duyulmaktadır. Aksi taktirde sistemin düzgün olarak çalışması beklenemez. Sistem dikiz aynasının önüne yerleştirilen geniş açılı kameralı sensörler kullanılarak uygulanmakta olup, otomobilin pozisyonunu sürekli olarak takip eder. Sürücünün şeridinden ayrılmakta olduğunu tespit ederse sesli olarak veya titreşim olarak sürücüyü uyarır. Volkswagen, Audi gibi markaların kullanmakta olduğu sistemler otomobili tekrar şeride yönlendirmek için hidrolik direksiyon sisteminden yararlanmaktadır. Mercedes’te kullanılan bazı sistemlerde ayrıca frenleme de yapılmakta olup, hemen hemen her üretici bir şekilde araçlarda şerit yardımı sunmaya özen göstermekte ve böylece daha güvenli bir sürüş deneyimi olmasına hizmet etmektedir.

(Visited 10 times, 1 visits today)