Silicon Valley veya Silisyum Vadisi (Yanlış bilinen popüler ismi Silikon Vadisi’dir) hakkında bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. İşte silikon vadisine ilişkin tüm ayrıntılar..

Bilgisayar ve elektronik endüstrisinin kalbi konumunda olan Silicon Valley kelimesinin Türkçe karşılığı Silisyum Vadisi olup, yanlış bilinen ismi ise Silikon Vadisidir. Ancak günümüzde bu yanlış bilinen isim çok daha popüler olarak Silisyum Vadisi teriminin önüne geçmiştir. Silisyum kelimesinin İngilizce karşılığı Silicon olup, bu yüzden vadinin isminin Türkçede silisyum vadisi şeklinde yer alması gerekir Çünkü Silicon olarak İngilizcede geçen silisyum ile silicone olarak geçen silikon arasında bir ilişki bulunmamaktadır.

Amerika’nın San Francisco eyaletinde yer alan silisyum vadisi, bilişim ve elektroniğin merkezi olarak kabul edilmektedir. Silisyum Vadisi günümüzde meydana gelen teknolojik gelişmelerin nabzının attığı noktadır. Silikon vadisinde bulunmakta olan en önemli iki isim Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ile Amazon kurucusu Jeff Bezos’tur. Uber’in kurucusu Travis Kalanick, Elon Musk gibi simalarda bu alanda yine öne çıkmaktadır. Bu bilim insanlarının en büyük amacı dünyayı değiştirmek olup, firmaların dünyanın herhangi bir bölümünde kısıtlama olmadan küresel çapta faaliyet gösterebilmeleri için çalışmalar yapmaktadırlar.

Silisyum vadisinin son zamanlarda en fazla konuşulan ismi ise Elon Musk oldu. 1971 doğumlu olan Elon Musk, çocukluğunda bile kitap okumayı çok seven biri idi ve bilgisayar bilimlerinden felsefeye kadar her şeyi okurdu. Büyük bir servete sahip olmak ve bu servetle çocukluk rüyasını gerçekleştirmek isteyen Elon Musk, SpaceX isimli Uzay yolculuğu şirketi kurmuş ve aynı zamanda Tesla Motors’u oluşturmuştur. Silisyum Vadisi’nde kurulan ilk otomobil üreticisi Tesla Motors’tur. Günümüzde dünyanın en zengin insanı olarak bilinen Elon Musk, her geçen gün servetine servet katmaktadır ve şu sıralar da dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’ı satın alma süreci içerisindedir.

(Visited 12 times, 1 visits today)