Simülasyon terimi günümüzde sıklıkla duyulan terimlerden biri olup, yeni yazımızda simülasyon terimiyle ilgili olarak bilinmesi gereken unsurları değerlendiriyoruz.

Simülasyon sistemleri, hayattaki gerçek sistemlerin her daim kullanılamadığı durumlarda sıklıkla kullanılan, büyük maliyetlerden ve kritik hatalardan kurtulmayı sağlayan önemli bir görev üstlenmektedir. Simülasyon , gerçek sistemlerin bilgisayar destekli programlar aracılığıyla taklit edilerek gerçeğe yakın bir tecrübe edinilmesini sağlamaktadır.

Günümüzde pek çok alana rahatlıkla uygulanabilir olan simülasyon, soyut sistemlerde testlerin, kontrollerin yapılabilmesine imkan tanımakta olup, günümüzde gerçekleştirilen pek çok simülasyon sisteminin kontrolünü yine sanal prototipler yardımıyla yapmaktayız. Bilim insanlarının da sıklıkla başvurduğu simülasyon sistemleri, gerçek ortamda test edilmesi imkansız olan pek çok durumu sanal ortam aracılığı ile test etmeye imkan tanımasıyla insanlar için güzel bir nimet olmuştur.

Bazı kritik işlerin yapılmadan önce defalarca test edilmesi gerekmekte olup, simülasyon ortamları da bunun için en doğru yerdir. Örneğin uçağı uçurmaya yönelik olarak tecrübesi bulunmayan acemi bir pilot adayının ilk uçuşunu simülasyon ile yapması çok daha isabetli olacaktır. Gerçek uçuşa simülasyonlar olmaksızın direkt olarak çıkarıldığı taktirde bu hem kendisinin hayatı açısından , hem de uçakta varsa diğer kişilerin hayatı açısından risk oluşturacaktır. Aynı şekilde bir nükleer santral operatörünün yapacağı işte deneyim kazanmadan direkt olarak işe başlaması büyük bir risk teşkil edecektir. Bu yüzdem eğitim simülasyonları son derece önemlidir.

Simülasyon kişilerin tecrübe edinmesinin yanı sıra aynı zamanda örneğin otobüs hatlarıyla ilgili yapılacak değişikliklerde hangi sistemin daha uygun olacağını tespit etmek için de kullanılabilir. Öte yandan simülasyon eğlence sektöründe de oldukça yaygındır. Örneğin arabası ile yarış deneyimi yaşamak isteyen bir kişinin bunu gerçek hayatta yapması son derece riskli olacağı için sanal ortam üzerinden simülasyonlara başvurması, kendisinin arzu ettiği deneyimi kısmen de olsa yaşayabilmesini sağlayacaktır.

(Visited 20 times, 1 visits today)