Stalk sosyal medya ile beraber hayatımıza giren bir kelime olup, bu yazımızda Stalk teriminin ne olduğuna, nasıl stalk yapılabileceğine ve diğer ayrıntılara değiniyoruz.

Stalk kısaca bir kişinin bir başka kişinin sosyal medya hesabını incelemesi, başkasının sosyal medya hesabı hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Stalk yapmak terimi de bir kişinin profilini incelemek anlamına gelmektedir. Bu kişi tanıdığınız bir kişi olabileceği gibi tanımadığınız bir kişi de olabilir.

Daha çok gizli bir şekilde yapılmakta olan stalk, bu nedenle çoğunluklu olarak gizli sekmeler aracılığıyla yapılmaktadır. Stalk yapan kişi genelde stalk yaptığı kişinin bundan haberinin olmasını istemez. Bununla ilgili olarak da çeşitli önlemler alır. Sosyal medyanın en çok kullanılan terimlerinden biri olan stalk, aynı zamanda çok kez başvurulan bir eylem olarak öne çıkmaktadır.

Stalk yapmak genelde tasvip edilmez çünkü aranızda sorunlar bulunan birini veya tanımadığınız birini stalklarken yakalanırsanız bu durum hoş karşılanmayacaktır. Stalk yapmak aileler arasında sorunlar yaşanmasına, ikili ilişkilerin bozulmasına sebep olabilir. Özellikle stalk sonucunda karşı cinse gönderi beğenme, hikaye izleme, mesaj isteği gönderme gibi işlemler yapıldığında durum boşanma olaylarına kadar gidebilmektedir. Günümüzde pek çok evli çift stalklama olaylarından dolayı boşanmaktadır. Bu durum daha çok genç çiftlerde yaşanmaktadır.

Günümüzde stalk yapan kişi epey fazla olup aynı zamanda stalk yapılan kişi sayısının da azımsanmayacak seviyede olduğunun altını çizmek gerekiyor. Bu nedenle kişiler profiline kimin baktığını görebilmek için üçüncü taraf uygulamalar kullanmak isteyebiliyor ancak biz bu tarz uygulamaları güvenli bulmadığımızdan önermiyoruz. Özellikle şifre bilginizi paylaşmanız son derece sakıncalı olacaktır. Zaten bu alanda faaliyet gösteren üçüncü taraf uygulamalarının çoğu işlevini yerine getiremediği gibi dolandırıcılık için kullanılıyor. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

(Visited 14 times, 1 visits today)