Resmi Gazete’deki yeni düzenleme, teknolojik ürünlerde cayma hakkını ortadan kaldırıyor. Bu durumda elektronik bir ürün alırken kolayca vazgeçemeyeceksiniz. İşte habere ilişkin tüm ayrıntılar…

İnternetten alışveriş özellikle cayma hakkı sayesinde günümüzde son derece yaygın bir hale geldi. Hemen hemen herkes internetten alışveriş yapmaya başladı. Hatta elektronik cihazlar gibi pahalı ürünler de internet üzerinden bolca sipariş ediliyor. Bu hususta kullanıcılar daha çok güvendikleri internet sitelerinden kolayca cayma hakkını kullanabilecekleri ürünleri satın almayı tercih ediyorlar. Ancak bundan sonraki süreçte internet üzerinden teknolojik ürün satın alırken iki kez düşünmeniz gerecek.

Teknolojik Cihaz İadesi Zorlaşıyor

Teknolojik ürünlere ilişkin yapılan yeni düzenlemede mesafeli satışlara değinildi. Mesafeli satışlarda aracı hizmet sağlayıcılara yeni yükümlülükler getirildi ve aynı zamanda tüketicilerin cayma ve iade hakkını kullanması engellendi. Cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlar, taşıt ve drone başta olmak üzere ilgili resmi sicillerine kayıt ve tescili zorunlu olan taşınır ürünlerin kayıt sonrası kullanılmamış mal olarak tekrar satılmaması nedeniyle cayma hakkı kullanımından istisnai hale getirildi. Yapılan düzenlemeyle beraber tüketicilerin artık bir elektronik cihaz satın aldıktan sonra beğenmedikleri gerekçesiyle iade etmeleri mümkün olmayacak. Ürüne bariz bir ayıp olamadığı taktirde kolayca iade ve değişim yapılamayacak. Bu yüzden internet üzerinden ürün satın alacakların iki kez düşünmesi gerekecek olup, teknolojik ürünleri satın almak isteyenlerin artık çoğunluklu olarak fiziki mağazalardan yararlanması, görerek satın alması bekleniyor.

Yeni Düzenleme Ne Zaman Aktif Olacak?

İnternet üzerinden yapılan alışverişler için uygulanacak olan yeni düzenleme 1 Ekim 2022 tarihinde yürürlüğe girecek. Yapılacak düzenlemeyle beraber tüketicilerin gereken araştırmayı yaparak ürün alması, iade hakkını keyfi olarak kullanması engellenecek.

(Visited 3 times, 1 visits today)