Bu içeriğimizde kötü amaçlı yazılımlardan biri olan trojen virüsü ile ilgili olarak bilgiler verecek, trojan virüsünün nasıl temizlenebileceğine değineceğiz. İşte detaylar…

Trojan virüsü, görünüş olarak zararsız olsada programlara gizlenerek sizi kandıran bir virüs çeşidi olarak son derece etkili olmaktadır. Kendisini meşru bir uygulama olarak gösteren ancak arka tarafta kötü amaçları bulunan epey sinsi bir yazılımdır.

Trojan virüsleri cihazınıza girdiği zaman cihazınızdaki kontrolü ele almaya başlar. Ağınıza ve verilerinize zarar verme amacı güder. Bunun yanında verilerinizi çalmaya çalışır. Trojan virüslerinin diğer dosyalara bulaşarak çoğalma gibi bir amacı bulunmamaktadır çünkü zaten direkt kendisi bir programdır.

Günümüzde yaygın olan trojan virüsü türü en çok masaüstü ve dizüstü bilgisayarları etkilemesinin yanı sıra akıllı telefonlarda da oldukça yaygın hale gelmiştir. Virüs cihazlara bulaştığında genelde cihazlarda gözle görülür oranda yavaşlamalar görülür ve arayüzde de bazı değişiklikler göze çarpmaya başlar.
Trojan virüsü bulaşan sistemlerde genellikle kendi kendine pencereler açılır ve durduk yere disk hataları meydana gelmeye başlar. Bunlar kullanıcı için oldukça can sıkıcı hatalar olup, genellikle tarayıcının ana sayfasındaki başlangıç sayfası adresi de değiştirilir. Örneğin internet tarayıcınızı açtığınız zaman direkt olarak Google açılıyorken artık Google internet sitesi yerine başka bir internet sitesinin açıldığını görürsünüz.

Cihaza bulaşan trojan virüsü tespit edildiğinde manuel olarak sistemden kaldırılabilir ancak kalıntı bırakır. Aynı zamanda sistemden kaldırmak az önce ifade ettiğimiz tarayıcı ana sayfa değişikliği gibi unsurları yok etmez. Dolayısıyla onları düzeltmek için ayrıca uğraşmak gerekir. Bu gibi nedenlerle trojan virüsü bulaşan bir bilgisayarı temizlemek için en iyi yol genelde format atmaktır. Trojan virüsünden korunabilmek için kullanıcıların güvenli olmayan internet sitelerini ziyaret etmemesi ve sahte program indirmemesi gerekmektedir.

(Visited 10 times, 1 visits today)