Zoom yetkilisi tarafından, Zoom uygulamasında meydana gelen mikrofon hatasının çözüldüğü duyuruldu. İşte habere ilişkin detaylar…

Günümüzün en çok kullanılan video konferans uygulamalarından biri olan Zoom, özellikle korona virüsünün yaygın hale gelmesinden sonra epey kullanıldı. Uzaktan toplantılar için bir numaralı araç haline gelen Zoom, zaman zaman bazı önemli sorunlarla da gündeme geliyor.

Zoom uygulamasında Aralık ayında bazı kullanıcılarca mikrofonun açık kaldığını beliren turuncu ikon simgesinin sürekli olarak yandığına dair raporlar paylaşıldı. Bu raporları inceleyen Zoom, sorunun çözümü için bir güncelleme yayınladığını duyursada Mac kullanıcıları sorunu yaşamaya devam ettiklerini belirtmişlerdi.

Aralık ayından sonraki süreçte sorunun tam olarak çözülmediğinin farkına varan Zoom ekibi, bu bağlamda yeni bir güncelleme yayımlayabilmek için kolları sıvadı ve güncellemeyi yayınlamaları Şubat ayını bulmuş durumda. macOS Monterey yüklü Mac kullanıcılarınca, Aralık ayından bu yana Zoom uygulamasında görüşme yapmadıkları anlarda mikrofonun açık kaldığı bildirilmekte olup, Zoom tarafından konuyla ilgili bir güncelleme yayınladı. Söz konusu güncellemeyle uygulama 5.9.3 sürümüne kavuşmakta olup, yayımlanan güncelleme kullanıcıların yaşadığı sorunların önüne geçebiliyor. En azından Zoom yetkilisi tarafından yapılan yeni açıklamalar bu yönde.

Zoom yetkilisi kendisine mikrofon sorununun devam edip etmediğine yönelik soruya, sorunun 5.9.3 güncellemesiyle çözüldüğüne dair yanıt verdi. Ancak şirketin güncelleme notlarında mikrofonun sürekli aktif gibi gözükmesine neden olan hatadan doğrudan bahsetmediği dikkatlerden kaçmıyor. Zoom’un yetkilisinin ise farklı bir açıklama yapıyor olması, şirket içerisinde bir uyuşmazlığın yaşanıp yaşanmadığına yönelik soru işaretleri oluşturuyor. Her şeye rağmen Zoom yetkilisinin açıklamasında Zoom istemcisinde bir mikrofon hatası olduğunu doğruladığını ve sorunun 5.9.3 sürümüyle giderildiğini açıklaması, Mac kullanıcılarının sorununun artık çözüldüğünü gösteriyor. Ancak bunun aksini gösteren yeni gelişmeler yaşanırsa Zoom uygulamasına duyulan güven azalacaktır.

(Visited 10 times, 1 visits today)