Bu içeriğimizde .psd uzantılı PSD dosyalarının ne olduğuna, PSD dosyasıyla ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

PSD belgeleri Adobe Photoshop ile hazırlanan belgelerin formatı olup Photoshop programı bir tasarımcı olmasanız bile muhakkak kulağınıza gelmiştir.

PSD dosyası ile işlem yapan kişilerin Adobe Photoshop kullanması en ideal seçim olacaktır çünkü Adobe lisanslı dosya formatı en iyi bu programda çalışmaktadır. Her şeye rağmen PSD dosyasını açıp görüntülemek, düzenlemeler yapabilmek için kullanabileceğiniz çeşitli alternatif programların da olduğunu belirtelim.

PSD dosyası içerisinde nesneleri, şekilleri, resimleri, filtreleri ve metinleri barındırmaktadır. Maksimum 30 bin piksel yükseklik ve genişliğe sahip olup maximum 2 GB dosya boyutu bulunmakta olan dosyalardır. PSD dosyalarını kullanabilmek için ücretsiz alternatifler bulunduğunu ancak Adobe kadar başarılı çalışmayacağını belirtelim. Bu nedenlerle PSD dosyaları üzerinde işlem yapmayı Adobe Photoshop haricinde önermemekteyiz. Adobe Photoshop kullanabilmek için de yüklü bir ücret ödemek gerektiğini ifade etmek gerekiyor.

Her şeye rağmen farklı bir araç ile PSD dosyası açmak için GIMP isimli görüntü düzenleme programından yararlanabilirsiniz. GIMP ile PSD dosyaları görüntülenebilmekte ve üzerinde düzenleme yapılabilmektedir. Bunun dışında Photopea internet sitesinden de yardım alabilirsiniz.

PSD dosyalarını farklı dosya formatlarına da dönüştürebiliyorsunuz. Bunun için PSD dosyalarını Adobe Photoshop üzerinden açıp dosya sekmesini genişleterek Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın. Böylece dilediğiniz dosya formatını seçerek kayıt edebilirsiniz.

PSD Dosyasının Açılmaması Sorunu

Eğer PSD dosyası açamıyorsanız, Photoshop ile açmayı denediğinizden emin olmalısınız. Buna rağmen hala açılmamaktaysa sorun dosyanın kendisinden de kaynaklanmakta olabilir. Dosyada bir bozukluk veya hasar bulunabilir. Konuya ilişkin yardım taleplerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

(Visited 18 times, 1 visits today)