Bu yazımızda Eylül ayında sıfır otomobil satışlarında en fazla satılan otomobillere ilişkin olarak bilgilere yer vermekteyiz.

Otomobil sektöründe yaşanan kriz ve ülkemizdeki ekonomik dönem sebebiyle otomobil fiyatlarında ciddi bir artış var. Peki bu artış döneminde en çok satılan otomobiller hangileri?

Günümüzde Türkiye’de 500.000 TL’nin altında neredeyse hiç otomobil kalmazken, Fiat Egea markasının şu an için en çok tercih edilen otomobil modeli olduğu ortaya çıkıyor. Eylül ayında en fazla satılan otomobillere dair listede açık ara ilk sırada yer alıyor. Eylül ayında Türkiye’de 5773 adet 2022 model Fiat Egea satışı yapılmış.

Hemen Arakasında Corolla Var

İlk sırada Yüzde 13 ile lider konumunda olan Fiat Egea aracını %6 oran ile Toyota Corolla otomobili takip etmektedir. Renault Megane Sedan aracının oranı %5,3 şeklinde olup, dördüncü sırada da bir başka Fiat Egea modeli olan Egea Cross yer almaktadır. Eylül ayında en iyi çıkışı yapan marka ise 961 adetlik satış yapan Kia Stonic otomobilleri oldu ve onu 900 adet ile Honda City takip etti.

Sıfır otomobil satışlarında şaşırtan büyüme

Eylül ayındaki sıfır otomobil satışlarının geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran %8,7 oranında ciddi bir büyüme yaşadığı da ortaya çıktı. Eylül ayında hafif ticari araç ve otomobil satışları 62.084 adet artış gösterirken otomobil satışları Eylül ayında %2,9 artıp 44.681 adet seviyesine çıktı. Yine de pazarın bir mucize olmadığı taktirde yıl bazında 2021’in altında kalmasını beklediğimiz ide belirtelim.

Bu arada Eylül ayında en çok satan hafif ticari model kategorisinde Ford ve Fiat ambargosu dikkat çekti. Özellikle Ford’un Tourneo Courier aracı %15 pay ile lider konumda yer aldı. Fiat Doblo Combo ise %10 ile ikinci sırada yer aldı. Söz konusu aracın özellikle ülkemizde oldukça sevildiği biliniyor.

(Visited 8 times, 1 visits today)