Wikipedia günümüzde ne çok kullanılan internet ansiklopedisi olup, bu yazımızda ne kadar güvenilir olduğu, verdiği bilgilerin doğru olup olmadığı hususlarına değineceğiz.

Wikipedia, 2001 yılında kurulmuş olan bir internet platformudur. Günümüzde son derece popüler olan Wikipedia’yı her gün milyonlarca kullanıcı kullanmaktadır. Milyonlarca kişinin adeta birer bilgi bankası olarak gördüğü ve kullandığı Wikipedia konusunda kullanıcılar aslında ne kadar doğru olduğunu sorgulanmalıdır.  En çok kullanılan internet ansiklopedisinin verdiği her bilgiyi gerçekten doğru olarak kabul etmek bir hata olabilir. Bunun nedenlerine bir sonraki paragrafımızda değindik.

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olduğu için herkes bir şeyler yazabilir. Yazılan içerikler kontrolden geçiyor olsa bile her bilginin ne kadar doğru ve güvenli olduğu konusunda şüphe duyulması gerekir. İnternette milyonlarca sahte, manipüle edilen bilgiler yer almakta olup, internet siteleri yaptığı paylaşımları hızlı bir şekilde ortaya koyabilmek, rekabet edebilmek adına bazen doğru bilgi vermek gibi önemli bir hususu isteyerek veya istemeyerek atlayabilir. Wikipedia bu hususta güvenilen bir platform olsada tamamen masum olmadığı da unutulmamalıdır çünkü Wikipdia üzerinde iyi niyetli olmayan kişiler de yazı yazabiliyor. Ancak Wikipedia üzerindeki hemen hemen her bilginin kaynağını Kaynaklar bölümünden görebilirsiniz. Kaynaklar bölümünde hakemli dergiler tarafından onaylanan makaleler var ise o bilgi büyük olasılıkla doğrudur.

Wikipedia’nın farklı dilde türlerinin bulunduğu da göz önüne alınmalıdır. Mesela İngilizce Wikipedia sürümü Türkçe olan Wikipedia’ya nazaran çok daha kapsamlı bilgilere sahiptir ve daha güvenilir olarak kabul edilir. Türkçe Wikipedia üzerinde İngilizce sürüme göre daha az bilgi vardır. Bilgiler daha eski olabilir ve kötü niyetli kişiler tarafından daha fazla çarptırılabiir. Açıkçası İngilizce Wikipedia’daki denetim seviyesinin daha üst seviyede olmasının da bunda ilgisi bulunmaktadır. Her şeye rağmen Wikipedia sonuç olarak popüler ve hemen hemen her bilgide kaynağa yer veren, önde gelen internet platformlarından biridir. İçerisindeki çoğu bilginin doğru olduğu kabul edilebilir.

(Visited 9 times, 1 visits today)