Akıllı telefon satış sayısında dünya genelinde bir düşüş  yaşanıyor. Telefon satışları dünya genelinde düşüşe geçmiş durumda.

Telefon satışlarına ilişkin olarak International Data Corporation tarafından yeni bir rapor yayınladı. Söz konusu rapor, akıllı telefon satışlarının düştüğünü, 2023’te olası görünen senaryoyu ortaya koyuyor.

Korona virüsünün ortaya çıkması ve akabinde ekonomik olarak yaşanan çalkantılı süreçle beraber pek çok kriz ortaya çıktı ve bu durum alım gücünü olumsuz yönde etkiledi. Bu etki nedeniyle telefonların satışları da etkilendi. Meydana gelen çip krizi nedeniyle son iki yıllık süreçte tahmin edilenden daha az telefon satışı yapılabildi.

International Data Corporation tarafından yayınlanan akıllı telefon satış rakamlarının düştüğüne yönelik raporda artış sağlayan tek markanın Apple olduğu, diğer ünlü markalar olan Samsung, Xiaomi, Vivo, Oppo’nun istikrarlı olarak düşüş yaşadığı ortaya çıktı. Apple yine de Samsung’u tahtından edemedi çünkü Samsung markası akıllı telefon kategorisinde hala %21.2 Pazar payına sahip ve bu pay ile Apple’ın ikinci sırada kalmasına neden oldu. Apple %17.2 ile ikinci konumda kaldı. Apple’ı takip eden şirket Xiaomi oldu.

En fazla düşüş yaşayan markaların Vivo ve Oppo olduğu öğrenilirken her iki marka da yaklaşık 8 milyon adetlik bir sevkiyat düşüşü yaşanmış durumda. Samsung için sevkiyat düşüşü rakamı yaklaşık 5 milyon olup, Xiaomi için 4 milyon seviyesinde seyretmektedir.

Dünya çapındaki telefon sevkiyatlarında 2022 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın ayın dönemine nazaran %9,7 oranında ciddi bir düşüş gözlemlendi. Bu da 300 milyonun üzerinde adet anlamına gelmektedir.

İnsanların telefonlara yönelik ihtiyacının azalmadığı bilinen bir gerçek ancak son zamanlarda piyasaya sürülen telefonların dayanıklılık anlamında iyi olduğu da biliniyor ve pahalanan telefonların olduğu durumu da göz önüne alındığından tüketiciyi yeni telefon almaktan caydırıyor. Örneğin tüketici elindeki sağlam telefonu varken yenisini almaya gerek duymayabiliyor ve almaya kalksa bile fiyatların yüksek olduğunu görüp vazgeçebiliyor.

(Visited 5 times, 1 visits today)